AMD dává ruce pryč od SYSmarku 2012
Šéf přes marketing a senior vice president AMD Nigel Dessau se rozhovořil o tom, proč firma BAPCo opouští. Spor bude asi už delší a nejspíše bude mít počátky už v SYSmarku 2002, kde právě došlo na „optimalizaci“ konkurenční platformy (není se moc co divit, když jedním ze zakladatelů byl právě Intel a AMD se přidala až později v roce 2002). Jedním z klíčových momentů je však Nigelův blogový zápisek z dubna loňského roku, který měl název: „Have You Paid the ,SYSmark Tax‘?“ („Zaplatili jste daň za SYSmark?“. Nigel si v něm stěžoval, že vlády a vzdělávací organizace zaplatily za posledních 5 let přes 7 miliard dolarů za výpočetní kapacitu počítačů, kterou nepotřebují. A zaplatily ji proto, že „jim to tak vyšlo v SYSmarku“ coby nástroji pro plánování výpočetní kapacity. Pochopitelně tyto peníze šly z kapes daňových poplatníků, proto Nigel přišel s termínem „SYSmark tax“.
BAPCo se samozřejmě naštvalo a vyhrožovalo AMD vyloučením. AMD nicméně nadále pokračovala v BAPCo ve spolupráci na SYSmarku 2012, její snaha byla testy poněkud zprůhlednit a nastavit váhu tak, aby to více odpovídalo reálnému použití. To se jí ale nepovedlo, Nigel v této souvislosti zmiňuje tři body, kde má podle něj SYSmark 2012 problém:
„SYSmark 2012 je uváděn s tím, že výsledek je sestaven z 390 měření v 18 aplikacích. Realita je taková, že na celkovém skóre se významnou měrou podílí pouze 7 testovaných aplikací a méně než 10 % testů.“
„Ve skutečnosti je relativně velká část skóre SYSmarku 2012 tvořena výkonem systému měřeného během optického rozpoznávání textu a komprese souborů, což neodpovídá běžnému využití počítačů mezi uživateli.“
„A konečně SYSmark 2012 nereflektuje vývoj poslední doby, zaměřuje se pouze na sériově zpracovávané úlohy na CPU a prakticky ignoruje paralelní zpracování na GPU. Výsledky SYSmarku 2012 neberou v potaz GPU-akcelerované aplikace, které se běžně používají v ,byznysovém‘ prostředí.“
Poslední bod by nám mohl vysvětlovat i důvod, proč se od SYSmarku 2012 distancuje i Nvidia. Ta o tom nemá zatím na svém webu nic, stejně jako VIA, zatímco od AMD přišla informace dokonce i v češtině:
„Společnost AMD bude nadále podporovat pouze benchmarky založené na reálných výpočetních modelech a softwarových aplikacích, které budou poskytovat užitečné a relevantní informace. AMD věří, že benchmarky mají být vytvářeny tak, aby poskytovaly objektivní výsledky a byly transparentní pro zákazníky, kteří se na základě jejich výsledků rozhodují. Podle názoru společnosti AMD nejnovější verze programu SYSmark 2012 tento cíl nesplňuje. V současné době AMD vyhodnocuje ostatní benchmarkové programy a zvažuje možnost zřízení nového průmyslového konsorcia pro vytvoření otevřeného standardu (benchmarku) pro měření celkového výkonu počítačových systémů.“
Charlie Demerjian (znáte z „bulvárního IT“ serveru The Inquirer, nyní provozuje samostatný SemiAccurate) to vidí ještě přímočařeji. Největší slovo v SYSmarku má dlouhodobě Intel, takže je jasné, komu jsou testy šity na míru. A tak BAPCo neopustila jen AMD, ale také Nvidia a dokonce i VIA. Jinými slovy v tom všechny tři firmy nechaly Intel o samotě ve snaze srazit důvěru v benchmark, který je svým způsobem skutečně považován mezi velkými a vládními organizacemi za standard.
AMD (+e-mail), Blog@AMD, AnandTech, SemiAccurate