AMD do ARM architektury nejde
John Taylor, ředitel divize Client Product & Software Marketing v AMD a dřívější šéf Fusion divize, k tomu jasně říká:
"Rozhodně je špatnou představou, že by ARM měl nějakou konečnou výhodu nad x86 (v mobilním segmentu). My věříme, že APU je kouskem křemíku, který mění hru. Například poskytuje celodenní výdrž na baterii [u 11,6" notebooku] a nabízí více výpočetní síly než jakýkoli jiný s Windows kompatibilní čip na trhu. Plus může běžet na různých operačních systémech a být implementován v řadě typů přístrojů. x86 v podobě APU má jasnou příležitost i budoucnost na více než jednom trhu. … AMD nejde po ARM licenci, neboť máme silnou CPU a GPU technologii, na které lze stavět čipy pro tablety. Vsadili jsme hodně na APU."
Zástupci AMD také dodávají, že je jednodušší (vy)ladit x86 na nízkou spotřebu než navyšovat výkon ARM čipů, aby byly na úrovni x86. AMD také nemá žádné bezprostřední plány ohledně vstupu na trh smartphonů, ale hodlá být na trhu tabletů se svými 28nm APU. Jak X-bit Labs dodávají, je ironií, že GlobalFoundries mají v tuto chvíli mezi partnery řadu výrobců čipů ARM architektury.
Každopádně vše, co zaznělo, neznamená, že AMD nemlží, v tichosti ARM nekutí a jednoho krásného dne s takovými produkty přijde na trh :-). Už jsme od firem vícekrát byli svědky strategie mlžení či popírání do poslední chvíle, na druhou stranu pokud se firmě AMD tah s Fusion podaří, lze slovům Johna Taylora určitě plně věřit. Ostatně AMD také může v poklidu vyčkávat, jak se ARM uchytí v další generaci chytrých ultramobilních zařízení, kde mu budou právě x86 čipy konkurencí a současně jak si povede Microsoft ve snaze přinést Windows 8 i pro tablety a ARM procesory. Pokud by se Windows 8 na tabletech uchytily, ale APU dokázaly oproti ARM SoC nabídnout něco navíc (třeba právě vyšší výkon ve hrách), pak může být vše jinak, než jak to vypadá dnes.