AMD předvedla FreeSync na LCD s aktualizovaným firmwarem (video)
V první polovině ledna připravila AMD malou prezentaci pro několik novinářů, na které ukázala technologii nazvanou FreeSync. Mělo jít o jakousi reakci na Nvidia G-Sync, modul pro LCD panely, který zajišťuje podporu variabilní snímkové frekvence čímž dosáhne plynulejšího obrazu bez tearingu a se zkrácenými odezvami.
AMD, respektive Raja Koduri, tehdy předvedl technologii na dvojici notebooků s tím, že v desktopu je situace trochu složitější: Buďto by bylo třeba použít nový model LCD připravený na variabilní snímkovou frekvenci, nebo některý ze stávajících, který variabilní snímkovou frekvenci po hardwarové stránce zvládá a kterému pro dosažení kompatibility s FreeSync chybí jen aktualizovaný firmware.
Nvidia: Bez G-Sync modulu to v desktopu nejde
Jen pár dní se oproti tomuto tvrzení vymezil Tom Petersen z Nvidie, který konstatoval, že žádný desktopový LCD model, který by toto podporoval, neexistuje, protože kdyby takový skutečně existoval, museli by o něm v Nvidii vědět.
Po několika měsících učinila AMD důležitý krok v podpoře FreeSync: Podařilo se jí zahrnout podporu variabilní snímkové frekvence do VESA standardu DisplayPort 1.2a. Při té příležitosti společnost oznámila vývoj zbrusu nových FreeSync kompatibilních monitorů, které se na trh dostanou v horizontu 6-12 měsíců (z čehož si už můžeme jeden měsíc odečíst).
Stolní LCD monitor, u kterého AMD dosáhla podpory FreeSync aktualizací firmwaru
(pravděpodobně jde o Nixeus VUE27D)
Aktuálně probíhajícího Computexu společnost využila k prezentaci dvou podstatných faktů. Za prvé toho, že FreeSync opravdu může fungovat i na desktopovém monitoru a za druhé toho, že u některých stávajících LCD skutečně stačí update firmwaru. I když měl „FreeSync-kompatibilní LCD panel“ zakryté logo, pozorní uživatelé podle designu a ovládacích prvků vykoumali, že jde o 27” Nixeus VUE27D (zhruba za $430, v ČR by stál - pokud by zde byl dostupný - asi 10,5 tisíce včetně DPH). Mimochodem, tento monitor byl uvedený v prosinci 2013, tedy předtím, než došlo k „potyčce“ mezi AMD a Nvidií na téma, zda existuje desktopový LCD, kterému by k dosažení podpory pro variabilní snímkovou frekvenci stačil pouze nový firmware.
AMD neopomněla zdůraznit, že touto demonstrací se snaží ukázat, že některé existující panely skutečně od podpory FreeSync dělí jen software - nikoli že by s novým firmwarem bylo možné dosáhnout kompatibility u libovolného LCD. Další upozornění se týkalo faktu, že u stávajících modelů může být rozsah podporovaných obnovovacích frekvencí užší než s novými LCD, které budou na FreeSync připravené z výroby. Nixeus, na kterém zřejmě demonstrace probíhala, zvládá rozpětí 40-60 Hz. Připomeňme, že G-Sync modul od Nvidie zvládá 30 Hz (a výš, horní mez je dána nejvyšší podporovanou obnovovací frekvencí LCD panelu, maximálně však do 144 Hz) a pro chystané FreeSync-kompatibilní monitory uváděla AMD v květnu jako příklady rozpětí 36-240 Hz, 21-144 Hz, 17-120 Hz a 9-60 Hz.
(upozornění: audiostopa následujícího klipu je poměrně hlasitá)