AMD kupuje výrobce serverů ZT Systems za $4,9 miliardy
ZT Systems vznikla v roce 1994. Původně nabízela PC sestavy a SMB servery. O deset let později, v roce 2004, se rozhodla opustit trh osobních počítačů a serverům se začala věnovat naplno. Roku 2010 začala nabízet full-rack řešení a tři roky poté se začala řadit k nejvýznamnějším dodavatelů cloudových řešení. Aktuálně společnost prodá řádově statisíce serverů ročně a vykazuje setrvalý růst. V nabídce ZT Systems jsou řešení od klasických serverů přes datacentra, GPU-akcelerovaná řešení a komunikační systémy včetně 5G.
AMD plánuje ZT Systems získat za $4,9 miliard, přičemž 75 % ($3,7 miliardy) bude vyplaceno v hotovosti a zbytek v akciích. Dokončení akvizice se očekává během první poloviny roku 2025.
Balení serverů v ZT Systems (ZT Systems)
Portfolio AMD v současnosti zahrnuje většinu klíčového hardwaru pro serverový segment počínají x86 procesory přes výpočetní akcelerátory na bázi GPU (ex-ATi) až po řešení na bázi FPGA i ASIC (ex-Xilinx), DPU akcelerátory (ex-Pensando) i vlastní 5G řešení. Systémy tedy může stavět z velké části na vlastním hardwaru.
V minulosti se již AMD pokoušela vstoupit na trh serverů v segmentu tzv. mikroserverů, které měly stát na malých jádrech (Bobcat, Jaguar). Nástrojem k realizaci myšlenky byla akvizice společnosti SeaMicro. Tehdejší neslavné vedení AMD s Rory Readem v čele si však nechalo přetáhnout vývojový tým malých jader (Bobcat) Samsungem a když jej po notném úsilí zrekonstruovalo a nový tým vyvinul Jaguar, nechalo si vedení i tento tým Samsungem připravit. Tím vývoj malých jader v AMD definitivně skončil, čemuž následovalo i zavření divize mikroserverů.
Uzavřením akvizice získá AMD fungující tým 1000 zaměstnanců, ZT Systems bude organizačně zařazena do serverové divize, stávající prezident Doug Huang se ujme vedení vývojového týmu a současný CEO Frank Zhang povede výrobu.
Nezbývá než AMD popřát, aby tentokrát měla více štěstí (byť to z valné části je spíše o managementu než o štěstí samotném).