AMD poprvé oficiálně potvrdila kombinaci „velkých a malých“ jader (Strix Point)
Mark Papermaster slouží jako CTO (Chief Technology Officer) v AMD od roku 2011. Byl to on, kdo do tehdejšího marastu přivedl lidi jako Lisa Su a Jim Keller (kterého potřeboval zejména k tomu, aby na přesvědčování tehdejšího CEO Roryho Reada o nezbytnosti vývoje velkých procesorů byli dva). Papermaster přišel do AMD z Applu, který jej vyhodil jakožto obětního beránka za kauzu antennagate. Apple si nejspíš záhy uvědomil, o jakou chybu šlo a další kauzy již zůstaly bez personálních dopadů (v opačném případě by Apple dávno zůstal bez managementu).
Papermaster nyní poskytl rozhovor webu Tom'sHardware, jehož obsah je převážně obecného ražení. Jedno konkrétnější sdělení však obsahuje a váže se k něčemu, co Tom'sHardware nazývá hybridními architekturami:
Dočkáte se ale také více variant samotných jader, výkonná jádra se budou míchat s úspornými jádry a akcelerací. Takže, Paule, půjde nejen o různé denzity jader, ale i typy jader a způsoby jejich konfigurace. --- Mark Papermaster, AMD |
Důležité je neopomenout kontext, kterým bylo předchozí vyjádření na téma nynějšího APU Phoenix a jeho AI akcelerátoru. Papermasterova narážka se zcela jistě primárně týkala APU Strix Point (Zen 5 + Zen 5c) - nelze však vyloučit, že měl na mysli i nějaké další produkty, o kterých zatím nic konkrétnějšího nevíme. Musíme totiž brát v potaz, že kupříkladu takový Phoenix je z hlediska zaměstnanců AMD čip, jehož vývoj se rozběhl někdy před 5+ lety a dokončen byl více než před rokem, kdy už se řešily jen výrobní záležitosti a ladění. Pro pracovníky jsou aktuálním děním ve firmě čipy jako Zen 6 a Zen 7. Papermaster tak může mít na mysli i produkty, které půjdou v kombinacích jader podstatně dál než první generace vycházející z architektury Zen 5.
Dnes musí být vedení Applu obzvlášť nadšené, když se v důsledku vlastního rozhodnutí v roce 2011 dnes AMD stává konkurencí pro notebooky Applu a překonává je ve výdrži na baterii při srovnatelném výkonu.