AMD představila architekturu procesorů Jaguar: Vyšší IPC, AVX, nová L2 cache…
Procesorová architektura Bobcat je součástí mobilních a ultramobilních APU Zacate (Brazos / 2.0) a Hondo, které v současnosti pokrývají potřeby kompaktních a mobilních zařízení vyžadujících TDP v rozmezí 5 - 18 wattů. Jejich nástupcem původně měla být až čtyřjádrová APU Krishna a Wichita, která však byla zrušená (v důsledku toho AMD přichystala přeleštěnou platformu Brazos 2.0, která oproti původní přinesla např. podporu technologie Turbo). Skutečným nástupcem - novou architekturou - se tak stává APU Kabini (případně energeticky úspornější varianta Temash), které spojuje nový procesor Jaguar s grafickým jádrem GCN.
O APU Kabini, jako takovém, se zatím příliš nemluvilo - AMD však oficiálně odhalila specifikace procesorové části: Jaguaru.
Jaguar již není jen přeleštěný Bobcat, jako tomu bylo u „stopgap“ platformy Brazos 2.0, ale jeho vývoj začal tam, kde Bobcat skončil. Pro začátek si můžeme zrekapitulovat nejzásadnější rozdíly a novinky:
- vyšší IPC (o 15 % a více)
- L2 cache optimalizovaná pro jednojádrový výkon
- až 4 procesorová jádra
- FPU s dvojnásobně širokou datovou cestou
- podpora nových instrukčních sad až po AVX
- optimalizace pro snížení spotřeby (vyšší frekvence při stejném napětí)
- pokrytí širšího spektra TDP hladin
Oproti 1-2 jádrovému Bobcatu přináší možnost použití až 4 jader. AMD tentokrát nešla cestou víc proužků - víc Adidas, ale soustředila se i na jednojádrový výkon - tedy výkon v těch aplikacích, které nedokážou (efektivně) běžet vícevláknově. Jednou z hlavních změn, které mají v tomto směru pomoci, je nová architektura L2 cache. Zatímco Bobcat nesl 512kB L2 samostatně pro každé jádro, disponuje Jaguar 2MB datové L2, která je sdílená pro všechna jádra. Na jádro sice opět vychází 512kB, ale v případě jednovláknového vytížení může daná aplikace využít i více než těchto 512kB a pokud takovou potřebu opravdu má, může vést nová konfigurace k nárůstu výkonu.
Druhá změna spočívá v rozšířené podpoře instrukčních sad. Bobcat podporoval SSE1-3 a SSE4A, Jaguar přidává SSE 4.1, SSE 4.2, AES, CLMUL, MOVBE, AVX, XSAVE/XSAVEOPT, F16C a BMI1. Pro nás je asi nejzajímavější podpora AVX, která souvisí s rozšíření FPU o 128bit datové cesty (původně jen 64bit). Instrukce AVX jsou sice 256bit, ale to nebrání jejich relalizaci pomocí dvojnásobného využití 128bit FPU. Zajímavostí je nová jednotka DIV (dělení), kterou AMD převzala z čipu APU Llano - tedy architektury K10.5. Mnohá dílčí zlepšení by měla mít pozitivní vliv na out-of-order vykonávání instrukcí.
Jaguar bude vyráběný 28nm procesem - rozměry jednotlivých jader budou dosahovat 3,1 mm² oproti Bobcatu s 4,9 mm². Zároveň přinesou 10% zvýšení taktovacích frekvencí a v průměru o 15% vyšší IPC. Pokud se přesuneme na úroveň celých APU, budou k dispozici dvoujádrové modely pro TDP 5 a 12 wattů a čtyřjádrové určené především pro ultrathin notebooky s TDP 17 a 25 wattů.
Tak si říkáme, že při popsaném zvýšení IPC by na stejných frekvencích mohl Jaguar výkonnostně překonat čtyřjádrový Bulldozer: Je tedy docela škoda, že AMD neplánuje i socketovou verzi tohoto procesoru, která by při spotřebě kolem 20 wattů mohla oslovit řadu méně náročných uživatelů - člověk by měl na výběr z více kombinací, než jaké přinesou desky s napevno napájenými čipy.
APU Kabini, které Jaguar ponese, by mělo jít na trh v první polovině roku 2013 - neoficiální zprávy sice mluví již o začátku roku, ale AMD si zřejmě po zkušenostech s Trinity ponechává rezervu pro každý případ. Jak jsme se dozvěděli včera, Intel tou dobou nebude nabízet nic lepšího, než současné verze Atomů, takže přinejmenším 5 - 12W varianty nového APU zůstanou 6 - 12 měsíců bez konkurence. 17 - 25W čtyřjádra by to mohla mít zdánlivě těžší, protože proti nim v rámci této úrovně TDP bude stát Ultrabookový Haswell, nicméně s ohledem na rozdílnou velikost jader a odlišné výrobní procesy budou oba produkty mířit do jiných cenových segmentů.
Závěrem musíme říct, že Jaguar vypadá poměrně zajímavě a i když v některých ohledech nejsou změny Bobcat ⇒ Jaguar výrazně rozsáhlejší než změny Bulldozer ⇒ Piledriver, jeden zásadní rozdíl tu je: Jaguar vznikl vylepšením povedeného produktu.
Celý set oficiálních slajdů najdete níže v galerii: