AMD přijde se čtyřkanálovým paměťovým řadičem
Již u „Montrealu“ počítala firma AMD s jistou náhražkou za čtyřkanálový DDR3 řadič (ovšem pro registered DDR3 paměti), kam by však šlo umístit až 16 paměťových modulů. Vznikla by tak jakási alternativa k FB-DIMM pamětem, neboť procesor by měl vlastně reálně řadič dvoukanálový, místo dvou DIMMů na každý kanál by byly nasazeny dva paměťové buffery a na každý z nich by byly připojeny čtyři DIMMy registered DDR3 pamětí.
Namísto toho budou mít nové šesti- a dvanáctijádrové procesory (byť o něco později) skutečně čtyřkanálové paměťové řadiče, ovšem bez paměťových bufferů, takže co socket, to osm modulů. Pravda, je to méně (o polovic), ale dá se předpokládat, že to tak bude rychlejší a energeticky úspornější o paměťové buffery (otázka je, jak moc se čtyřkanálový řadič povede).
Ještě krátce ke zmiňovanému čipsetu, kterým zase AMD nepatrně zavaří nVidii, jednomu z dodavatelů řešení pro současné pracovní stanice a menší servery. Posledními čipsety pro Opterony přímo od AMD jsou dnes již historické záležitosti jménem AMD-8111 (prakticky zastává funkci jižního můstku, ovšem hodně „fousatého“ – dva PATA řadiče, žádné SATA, zvuk AC'97, šest USB 2.0 portů), AMD-8131 (HyperTransport Tunnel s PCI-X rozhraním), AMD-8132 (HyperTransport Tunnel s PCI-X 2.0 rozhraním) a AMD-8151 (HyperTransport Tunnel s AGP 3.0 rozhraním). S PCI Express nemá AMD do tohoto segmentu už hodně dlouho nic a tak se musejí výrobci serverů spoléhat na řešení třetích stran, typicky třeba zmíněné čipsety nForce Professional nebo něco od jiných firem (Broadcom HT 2000/1000). To všechno jsou čipsety se starším HyperTransport rozhraním, což je jeden z důvodů, proč vlastně AMD zatím nenabízí Opterony s rychlejším HyperTransportem 3.0.
Toto by měl změnit příchod čipsetu s prozatímním krycím jménem „RD890S“. Párovat by se měl s jižním můstkem SB700S (pravděpodobně serverová varianta současného SB700) a sám o sobě nabídne použitelných 42 PCI Express linek (plus čtyři dedikované na komunikaci s jižním můstkem). Ty se budou dělit do celkem 11 skupin (linků, engine, jak chcete) do konfigurací, jak vidíte na obrázku. Dvě dvojice ×8 půjde sdružit do dvou ×16, dalších 6 linků si mezi sebe skoro libovolně rozdělí 6 linek a ještě zbude jeden PCI Express ×4 slot (stále sem nepočítáme to, co je nutné pro komunikaci s jižním můstkem). Veškerá komunikace PCI Express bude již postavena na specifikaci PCIe 2.0.
Na závěr se čistě pro zajímavost můžete podívat na takovou krásnou modelovou situaci použití ve čtyřprocesorové sestavě. V případě procesorů „Magny Cours“ půjde o 48 jader s možností osazení 128 GB paměti (při 4GB modulech) a nepřeberným množstvím PCI Express slotů. Jen tak na okraj: Výroba „RD890S“ by měla být svěřena firmě TSMC na 65nm výrobním procesu. Pro zajímavost hovoříme o platformě „Maranello“.