Radeony v roce 2016 zvládnou 4K 10bit HDR 4:4:4 60Hz výstup
Kromě novot pro FreeSync, které zahrnují podporu pro notebooky, podporu přes HDMI a plány pro DisplayPort 1.3, představila AMD na RTG Technology Summit i plány, jak bude přistupovat k nové generaci displejů. V souvislosti s nástupem 4k videa, televizory a 10bit zobrazování, se čím dál častěji mluví o podpoře HDR. AMD nechce, aby PC platforma oproti světu videa jakkoli zaspala, a tak pracuje na podpoře HDR na grafických kartách a monitorech.
Snaha o HDR, tedy zobrazení jasového rozsahu odpovídajícího možnostem lidského oka na systému, jehož možnosti jsou mnohem omezenější, není ve světě počítačů ničím novým. Dosavadní pokusy ale nebyly příliš zdařilé - AMD pro ilustraci uvádí HDR ve hrách, které nastoupilo před 10+ lety. Zvýšení jasu nad úroveň běžně zobrazovanou jako RGB 255-255-255 bylo realizované bloom efektem - rozpitými přepaly, které degradovaly barvy a překrývaly objekty.
Spíš než možnostem lidského oka se tato grafika blížila fotografiím zachyceným nejlevnějšími mobily s pidisnímači o mizerném dynamickém rozsahu. Na toto téma vznikla i řada vtípků (viz výše).
AMD si toho je vědoma a nechce, aby se tato chyba opakovala. Tomu se plánuje vyhnout jednak použitím lepších algoritmů pro tonemapping a jednak využitím možností nových monitorů, které umějí zobrazit mnohem širší barevný gamut než před >10 lety a dále umožňují pracovat s 10bit obrazovým vstupem.
Podpora bude hotová v příštím roce, HDR zobrazování v 3840×2160 při 60 Hz/FPS s 10 bity na kanál a vzorkováním 4:4:4 budou umět nové (16nm) Radeony. AMD plánuje implementovat podporu i pro stávající (třístovkovou) modelovou řadu v rámci jejích hardwarových možností, tzn. s omezeními pro obsah, rozlišení a obnovovací frekvenci.
Hodnotit tyto plány zatím není možné, HDR v současné době není nijak definované a je často používané jako vágní marketingový pojem (vzpomeňme, jak např. výrobci televizí i u modelů se staršími panely provádějí update firmwaru, aby podporovaly „HDR“ údajně fungující i bez specifického obsahu). I když je jisté, že toto není případ technologie, na které pracuje HDR, je zatím na jakékoli pozitivní i negativní verdikty brzo.
AMD