AMD chystá 5 nových procesorů: Už žádné 28nm čipy, jen 14nm Zeny a K12
Pokud AMD dožije roku 2016, dočkáme se pětice zbrusu nových procesorů. Nepůjde, jak se dosud předpokládalo jen o osmijádrový Zen doplněný o recyklovaná 28nm APU. Vše bude nové a od začátku roku 2016 už jen na 14nm procesu a jen s procesorovými jádry Zen a K12.
Informace opět pocházejí od zdroje, který na německém webu Planet 3DNow! na pokračování zveřejňuje slajdy z prezentace AMD, která se měla dostat na světlo světa až v květnu. Tentokrát odhalil procesorové roadmapy pro desktop i mobilní počítače pro roky 2015-2016. Pojďme nejdřív na desktop:
Asi není třeba extra zdůrazňovat, že letošní rok je v desktopu docela mrtvý. Jediná „novinka“ bude nová revize Kaveri nazvaná Godavari. Zato příští rok se jeví jako kompletní restart. O velkých osmijádrových procesorech Summit Ridge jsme už napsali dost a vše z toho platí. První změna od dosavadních zpráv se týká APU Bristol Ridge. To není ani 28nm ani postavené na procesorových jádrech Excavator (která budou pohánět letošní mobilní APU Carrizo). Bristol Ridge je zcela nové 14nm APU se čtyřmi jádry Zen. Ponese i o generaci novější grafické jádro architektury GCN, než jakým bude vybavené Carrizo. Nechybí plná podpora HSA, TrueAudio a bezpečnostní koprocesor. Osmijádrové procesory i čtyřjádrová APU budou pasovat do téhož socketu, tzn. desek s FM3 - bude tak možné volně přecházet z APU na CPU i opačně bez výměny „podvozku“.
Úplnou novinkou je APU Basilisk (bazilišek, ona leguánovitá po vodě běhající potvora v úvodu), nástupce Beemy. Opět Zen (2 jádra), opět 14nm výroba, opět nová generace GCN grafiky. Očekávat lze TDP někde mezi 10-25 watty, to zatím není stanovené. Novinkou v tomto segmentu je (plná) podpora HSA a TrueAudio. V plánu je zatím verze FT4 BGA. Nyní k mobilním čipům, tam je to ještě zajímavější:
Překvapení číslo 1: 20nm APU přecijen bude, půjde o mobilní SoC Amur, čtyřjádrový ARM Cortex A57 doplněný o GCN grafiku. Podobně jako Basilisk je vybavený FT4 BGA rozhraním. SDP (spotřeba při typické zátěži) s pohybuje kolem 2 wattů. 20nm APU měla být původně dvě - projekt SkyBridge vyvíjel čipy totožné infrastruktury, u kterých se měla lišit jen procesorová jádra - jedna verze ARM, druhá x86. Po odkladech 20nm procesu to vypadalo, že tato generace dozná zrušení, ale nakonec přežila alespoň ARM varianta. Co se stalo s x86 verzí, je nejasné.
V roce 2016 už - stejně jako v desktopu - půjde jen o 14nm proces, Zen a K12. Nejvýkonnějším mobilním čipem bude Bristol Ridge, o kterém jsme již psali. Čtyři jádra Zen, nová GCN grafika, HSA, TrueAudio. Mobilní verze se vejde do 15-35W TDP (podobně jako letos uváděné Carrizo). Pro zařízení s vyšší mobilitou se chystá APU Basilisk se dvěma Zen jádry, HSA a TrueAudio. TDP v rozmezí 5-15W by mělo vyhovovat všem ultra-thin platformám, notebookům s dlouhou výdrží baterie, netbookům, skládačkám… Rozhraní je stejné jako pro ARM Amur: FT4 BGA.
Nakonec se představuje první produkt s vlastními ARM jádry AMD K12 nazvaný Styx. Tento ultramobilní SoC nese kombinaci dvou K12 jader a nové GCN grafiky. Patrně jako první čip s ARM jádry od AMD zvládá HSA, takže kompatibilní aplikace mohou k posílení procesorového výkonu použít grafické bloky jako koprocesor. SDP dvoujádrové K12 se pohybuje kolem 2 wattů. Vzhledem k SDP, počtu jader a použitému procesu to vypadá, že K12 budou dost možná „nejmacatější“ ARM jádra vůbec. V kombinaci s HSA to dává dost zajímavý výkonnostní potenciál na to, že mluvíme o čipu pro tablety. Rozhraní je opět totožné s Amurem a Basiliskem: FT4 BGA. Pro výrobce bude stačit vývoj jedné základní desky, která bude kompatibilní se třemi řadami procesorů.
Plány vypadají velmi dobře, lepší už by to ani namalovat nešlo. Nezbývá než AMD popřát, aby situaci nezkomplikovaly problémy se 14nm procesem nebo nějaký na poslední chvíli odhalený zádrhel.