AMD Siena, cenově výhodný Epyc, počítá i s jádry Zen 4c
O platformě Siena jsme psali již 2×, ovšem v prvním případě ještě nebylo jasné, že se bude jmenovat Siena:
Ve druhém případě bylo jasné jméno - AMD ho prozradila oficiálně - ale už příliš nechtěla mluvit o podrobnostech.
To napravíme dnes.
Siena
Vývoj serverových procesorů je poháněn čím dál vyššími nároky na počet jader, konektivitu platformy, nezanedbatelně i vyššími nároky na výkon na jádro a zkrátka snahou dostat na jednu desku maximum výpočetního výkonu, čímž se u velkých serverů a superpočítačů ušetří náklady na další hardware (desky, zdroje a podobně). Jenže ne každý zákazník staví velké servery a superpočítače.
Právě zákazníkům, kterým stačí řadový jednoprocesorový server tento vývoj moc nepřináší - naopak desky dimenzované na dva sockety, 800W napájení, 160 linek PCIe 5.0 a podpora pro celkem 24 paměťových kanálů na desce v podstatě zvyšuje pořizovací náklady na platformu, kterou nemohou využít. Řešením bude právě platforma Siena, která vznikne čistě jako jednosocketová s podporou maximálně 32-64 jader a šestikanálového řadiče.
Zajímavé je, že Siena je skutečně spíš označení generace platformy než architektury procesoru. Existují totiž informace o tom, že minimálně zprvu byla vyvíjená jak pro procesory postavené na Zen 4, tak pro procesory s jádry Zen 4c. V nejstarší známé roadmapě je zmíněna podpora až 32 jader Zen 4 a až 64 jader Zen 4c, přičemž při uvedení Zen 4 hovořila AMD o 64 jádrech Zen 4. Podle YouTube kanálu MLID ale v novějších materiálech převládá Zen 4c, zatímco zmínky o Zen 4 se téměř vytratily. Platforma tedy počítá s obojím a je jen strategickým rozhodnutím, jaké modely budou postavené na jakých jádrech - většina asi spíše na Zen 4c.
Zen 4c
Co je nakonec Zen 4c: AMD při vývoji kompaktní (compact) verze jádra Zen 4 pracovala s různými možnostmi. Ta, která byla nakonec vybraná, vypadá následně: Oproti Zen 4 zůstala plně zachovaná kapacita L2 cache na jádro; L3 cache zůstala v poměru k CCD stejná, ale CCD nese 2× více jader, takže L3 cache na jádro je poloviční. Vypuštěn byl křemík sloužící pro podporu vysokých frekvencí, což významně snížilo plochu jádra (samo o sobě bez dopadu na IPC; to však může být ovlivněno „menší“ L3 cache).
Neovlivněna zůstala podpora instrukčních sad včetně AVX-512, BFLOAT16 a VNNI. Tato informace není zajímavá jen z hlediska serverového segmentu: Pokud totiž v budoucnu v segmentu APU využije AMD jádra Zen 4c nebo jeho derivátu jako doplňku Zen 5, nebude Zen 5 omezen nutností vypnout podporu AVX-512, jako je tomu u Atomů (nepodporujících AVX-512) u procesorů Alder Lake a Raptor Lake.
Cena
Podle MLID mají být už ceny Epyců Genoa a Bergamo výhodnější než ceny dlouhodobě odkládaných Xeonů Sapphire Rapids. Cena Sieny, která bude výhodnější oproti Genoa / Bergamu, zejména díky nižší ceně platformy, by tak měla stát podstatně jinde než u nadcházející generace Xeonů.
Výbava přitom nebude ořezaná nějak brutálně. Platforma určená pro 8-64 jader Zen 4(c) a 70-225W TDP nabídne podporu pamětí o celkové kapacitě až 3 TB na socket (6 kanálů, 2 moduly na kanál), zachována zůstane 3. generace Infinity Fabric (tedy rychlost propojení čipletů), k dispozici bude 96 linek PCIe 5.0 a navrch 8 linek PCIe 3.0, až 32 linek SATA a až 32 linek CXL1.1+. Ořezáno bylo tedy jen to, co nelze na jednosocketové platformě využít.
- Genoa (96× Zen 4): 10. listopad 2022
- Bergamo (128× Zen 4c): Q2 2023 (dostupnost)
- Genoa-X: Q2 2023 (vydání)
- Siena: Q2-Q3 2023
Vydání platformy Siena se očekává příští léto (Q2-Q3 2023). Bude tak poslední serverovou řadou postavenou na architektuře Zen 4. V prvním pololetí roku 2024 se již očekávají první produkty postavené na Zen 5.