AMD uvádí dvoujádrové procesory
Kapitoly článků
Dvoujádrový Opteron
Strategie AMD uvést nejprve dvoujádrové procesory pro servery a až poté dvoujádrové procesory pro desktopy, přičemž nadupaný „gamesácký“ Athlon 64 FX nechat ještě nějaký čas jednojádrový, je oproti konkurenci, která na to jde přesně opačně, velmi zajímavá. AMD zřejmě vychází z předpokladu, že v serverové sféře se dvě jádra zpočátku uživí spíše než na poli desktopů, kde optimalizace aplikací pro více jader stále ještě není to pravé ořechové a nedá se říci, že by jich bylo nějak zrovna mnoho. |
Zajímavý je o pohled na schéma dvoujádrového Opteronu. AMD integraci více jader do jednoho procesoru plánovala už od samého počátku existence platformy AMD64. Na obrázku vidíte kromě dalších společných komponent obě jádra (každé sestávající z CPU a L1+L2 cache), která spolu komunikují na reálné frekvenci procesoru skrze architekturu Direct Connect. Naproti tomu dvě jádra u Intel procesorů komunikují rychlostí danou sběrnicí (FSB).
Neméně zajímavá je ukázka výkonu jednojádrových a dvoujádrových procesorů. Sice jde o jeden syntetický test (Java Application Server Performance), ale přeci jen není výsledek až tak nezajímavý. Každý ze zmíněných procesorů (Opterony 248, 252 a 275) byl v testované sestavě se základní deskou Tyan Thunder K8QS Pro (S4882) prezentován dvěma kousky.
Ceny a dostupnost
Nejprve se podíváme na doplněnou tabulku, která srovnává ceny dvoujádrových Opteronů s jednojádrovými na téže frekvenci. Z té se totiž jeví nákup jednoho dvoujádrového Opteronu oproti dvěma jednojádrovým na stejné frekvenci značně nevýhodný. Do tabulky jsem pro zajímavost přidal srovnání, o kolik je dražší dvoujádrový Opteronu než jednojádrový na stejné frekvenci.
|
Zdá se vám cena dvoujádrových Opteronů přemrštěná? Ani se vám nedivím. Ono to totiž záleží na úhlu pohledu. Když se na to budete dívat tak, jako v právě uvedené tabulce, tak jsou ty ceny skutečně děsivé. Když se na to ale podíváte očima AMD, dojdete možná k jinému názoru. AMD totiž cenu dvoujádrových Opteronů staví na odvedeném výkonu vzhledem k jednomu jedinému procesoru, nehledě na to, zda je jednojádrový nebo dvoujádrový. A protože i ten nejpomalejší dvoujádrový procesor udělá víc práce než nejrychlejší jednojádrový (což však zase záleží na aplikaci), pokračuje s cenami směrem nahoru.
Následující tabulka vychází z té, kterou prezentuje AMD. Ta v ní má však jen modelová čísla a ceny, takže jen pro kompletnost jsem doplnil i ostatní údaje, jako frekvenci, L2 cache a další. Sledujte však hlavně zmíněná modelová čísla (která by měla relativní výkon představovat) a ceny. Možná vám to potom nepřijde tak drastické, jako v předchozím případě.
|
Jde bezpochyby o velice zajímavý úhel pohledu, to se musí nechat. Ony totiž dvoujádrové Opterony nabízí jednu nezanedbatelnou vlastnost: Do dvouprocesorového systému (základní deska se dvěma sockety 940), kam jste doposud mohli dát jen dva Opterony 2xx představující výpočetní výkon dvou CPU, nyní můžete dát dva dvoujádrové Opterony 2xx představující výpočetní výkon čtyř CPU. U osmiprocesorových systémů se tak můžete dostat až na výkon 16 CPU. A přitom stačí tak málo (aktualizovat BIOS serveru a připlatit několik tisíc dolarů za nové dvoujádrové Opterony ;-)).
Pojďme se nyní podívat na dvoujádrové Athlony 64 X2. Uvidíte, že tam to s cenami není tak drastické (a že jeden Athlon 64 X2 na frekvenci 2,4 GHz s 2×1 MB L2 cache opravdu vyjde levněji než dva Xeony DP s jádrem Irwindale na 3,6 GHz, každý se 2 MB L2 cache, čímž narážím na první uveřejněný srovnávací test zmíněného dvoujádrového Athlona 64 X2).