AMD v Arizoně zahájila výrobu Granite Ridge? Nejspíš informační šum
Informace má původ na webu Culpium provozovaném analytikem Timem Culpanem. Ten informoval o zahájení výroby pro Apple a doplnil informaci o procesoru AMD. Tu by alespoň prozatím bylo vhodné brát s notnou rezervou, protože do známé reality zapadá asi jako kostička z lega do skládačky puzzle.
Továrna nevyrábí čipy, pouze křemík
V první řadě můžeme na situaci nahlížet z pohledu známých a jasných faktů. Továrna TSMC v Arizoně je schopná vyrábět křemík, nikoli čipy. Není vybavena linkami na pouzdření, takže v ní nemůže vznikat konkrétní produkt. Nanejvýš jeho část.
Granite Ridge: Dva 4nm čiplety, jeden 6nm čiplet a pouzdro (AMD)
To je poměrně zásadní fakt, zvlášť s ohledem na to, že je řeč o čipletovém procesoru. K tomu se ještě (v rámci jednoho úhlu pohledu) vrátíme.
5nm a 4nm proces
Továrna TSMC v Arizoně je schopná vyrábět 5nm a 4nm křemík. Není vybavena 6nm linkami, na kterých vzniká centrální čiplet těchto procesorů. Situaci proto nelze chápat ani tak, že by tato továrna dodávala sadu čipletů na desktopový Zen 5, který nějaká jiná továrna vybavená pouzdřící linkou použije k výrobě Granite Ridge.
Jeden čiplet, řada produktů
Z celého Granite Ridge tedy na čistě teoretické úrovni nemůže v arizonské továrně vzniknout nic víc než 4nm procesorový čiplet. Jenže 4nm čiplet s 8 jádry Zen 5 není používán jen na výrobu produktu Granite Ridge, ale také na serverové procesory Epyc Turin a chystaný Turin-X, mobilní Fire Range a Fire Range-X, ale také mobilní Strix Halo nebo Threadrippery pro pracovní stanice. Co se z daného čipletu nakonec stane, nemá osazenstvo továrny, ve které samotný čiplet vzniká, šanci poznat.
Pokud tedy některý z pracovníků továrny zaznamenal rozběhnutí výroby 4nm Zen 5 čipletů a nějakým procesem se z této informace stala zpráva o výrobě procesorů Granite Ridge, je dost možné, že v tomto procesu hrála podstatnou roli domněnka, spekulace, která si z široké množiny produktů využívajících 4nm čiplet vybrala jeden.
Ve druhé řadě lze říct, že tato zpráva nekoresponduje s dosavadními informacemi. Ty totiž hovořily o využití těchto továren (ze strany AMD) k výrobě HPC produktů, kam spadají procesory Epyc plus akcelerátory Instinct a Alveo. O HPC produktech ještě v říjnu mluvil i samotný Culpan, takže současná zpráva o desktopovém konzumním hardwaru je v rozporu s jeho vlastními slovy.
Ve třetí řadě se na situaci lze dívat z ekonomického hlediska. Výroba v Arizoně má být o 30 % dražší než výroba na Tchaj-wanu. Je vcelku jedno, jestli budeme věřit, že je dražší o 20, 25 nebo 30 %, podstatné je, že stojí v řádu desítek procent víc. Takovou výrobu má smysl využít v okamžiku, kdy levnější výrobní kapacity (Tchaj-wan) nestačí (což je možné) a zároveň ji má smysl použít na produkty, na kterých má zadavatel nejvyšší marže - zkrátka kde se výrobní náklady navíc „ztratí“. Podíváme-li se na procesorovou nabídku AMD, jsou desktopové procesory segmentem s nejnižšími maržemi, mobilní procesory segmentem se středními maržemi a serverové procesory segmentem s nejvyššími maržemi. Ze všech tří segmentů, které připadají v úvahu, by právě výroba desktopových procesorů v Arizoně dávala nejmenší smysl.
Nakonec lze v Culpanových zprávách narazit na různé větší či menší nepřesnosti - například zmínky o 5nm procesu, zatímco Zen 5 je ve skutečnosti 4nm, nebo označení „Grand Ridge“, zatímco se desktopový Zen 5 jmenuje Granite Ridge. Pro záměnu výroby 4nm čipletu za jeden z řady produktů, jež lze z tohoto čipletu vyrobit, by zde zjevně prostor byl.