AMD chystá Vegu 10, Vegu 11 a Vegu 20. Třetí až pro 7nm proces.
Nejmenovaný zdroj, který se dostal k serverové roadmapě AMD, poskytl získané údaje o grafických jádrech několika webům, včetně Fudzilly a VideoCardz. Z jejich zpráv, které se částečně doplňují, si můžeme poskládat, jaké grafické architektury AMD chystá a kde budou stát jednotlivé produkty. Dosud jsme věděli, že po generaci Polaris přijde Vega, která nabídne přinejmenším jedno GPU výkonnější než je Polaris 10 (Radeon RX 480). Také jsme slyšeli o architektuře Navi, která bude nástupcem Vegy, čímž se výčet doposud známých informací prakticky vyčerpal. Nyní k tomu novému - začněme Vegou:
Vega
O architektuře Vega víme, že přinese nový instrukční set (GFX9), zvýší oproti Polaris energetickou efektivitu a bude výrazněji využita i ve výpočetním segmentu. Onen produkt pro vyšší výkonnostní příčky bude Vega 10.
Vega 10
High-endový produkt bude vydaný v prvním kvartálu roku 2017. Nese 64 bloků CU (což by znamenalo 4096 stream-procesorů jako v případě Fiji alias Radeonu Fury X) a má dosahovat výkonu v half-precision (FP16) 24 TFLOPS, přičemž podle Fudzilly má být výkon v FP32 12 TFLOPS. V první řadě by to znamenalo, že výpočty v half-precision zvládá s dvojnásobným výkonem oproti standardním FP32 (podobně jako Nvidia GP100 / Tesla P10). V druhé řadě se díky znalosti aritmetického výkonu a počtu stream-procesorů můžeme dopočítat k taktovací frekvenci: 1465 MHz. To je poměrně vysoký takt, vezmeme-li v potaz referenčních 1266 MHz Polaris 10.
Karta (respektive její profesionální varianta, údaje pocházejí ze serverové roadmapy) ponese 16 GB pamětí typu HBM2 s datovou propustnosti 512 GB/s. Tyto parametry nápadně odpovídají parametrům čipu Greenland, který má být součástí výpočetního SoC Zeppelin. Rozdíl je zřejmě pouze v tom, že verze integrovaná v Zeppelinu bude mít zřejmě kvůli snížení spotřeby nastavenou nižší taktovací frekvenci (kolem nebo mírně nad 1 GHz), takže její výpočetní výkon bude až o třetinu nižší, tedy 16 TFLOPS v FP16, 8 TFLOPS v FP32 a 4 TFLOPS v FP64, jak uvádí staré schéma znázorněné výše. Odpovídá i datová propustnost k pamětem, která je adekvátní dvěma kanálům HBM pamětí; rovněž jak uvádní schéma výše. Zdá se, že rozdíl v názvech Vega 10 a Greenland indikuje toliko, zda je jádro připojeno ke zbytku systému přes PCIe nebo přes GMI (zda jde o dva čipy, které se liší jen rozhraním, nebo o jeden čip, který má k dispozici obě rozhraní, zatím není známo). TDP karty s jádrem Vega 10 je 225 wattů. Mějte na paměti, že herní / desktopová verze se může lišit takty, patrně i kapacitou paměti (8 GB místo 16 GB) a tudíž i TDP nemusí být zcela totožné. Výroba: 14nm.
Vega 11
O druhém jádru této generace víme podstatně méně. Mířit bude do mainstreamu a dostupné bude někdy v průběhu následujícího roku (2017). Nepůjde tedy o jádro větší než Vega 10, jak spekulovaly některé zdroje. V rámci mainstreamu by mohlo nahradit stávající Polaris 10 (Radeon RX 480), ale zda půjde o náhradu ve smyslu podobného výkonu (a nižší ceny), nebo podobné ceny (a vyššího výkonu), nebo jen obecně ve smyslu mainstreamového segmentu, se nedozvídáme.
Lze proto připustit i krajní možnosti: může zacílit výkonnostně mezi Polaris 10 a Polaris 11 a mít ambice hlavně v mobilním světě a stejně tak může být rychlejší než Polaris 10 a Radeon RX 480 spíš doplnit jako rychlejší a dražší alternativa. Vzhledem k tomu, že mezi vydáním Vegy 10 a Vegy 11 nemá být žádný extrémní časový odstup (jako byl např. mezi vydáním mainstreamového jádra Tonga a high-endového Fiji) si troufám tvrdit, že je otázkou nanejvýš několika měsíců, než se o pozici Vegy 11 dozvíme více.
Vega 20
Do schématu trochu nezapadá jádro Vega 20, které se vymyká hned v několika ohledech. Jádro nese 64 výpočetních bloků podporujících instrukční set GFX9, což je totožné jako u Vega 10. Co se liší, je dvojnásobek paměti HBM2, tedy 32 GB, dvojnásobná přenosová rychlost sběrnice (1 TB/s), podpora PCIe 4.0 a výrobní proces na 7 nm.
Na první pohled tyto údaje nemusejí dávat smysl, ale při zohlednění PCIe 4.0 a 7nm procesu lze předpokládat, že jde spíše o dlouhodobý výhled než produkt roku 2018 nebo 2019. Ostatní parametry totožné s Vegou 10 pak ukazují, že s nejvyšší pravděpodobností půjde o 7nm zmenšeninu Vegy 10 s několika kosmetickými úpravami (nová verze PCIe a osazení či doplnění dvou HBM kanálů navíc - ze současného pohledu jde o jediný způsob, jak v případě použití HBM2 zdvojnásobit kapacitu paměti na 32 GB, které budou v profesionálním segmentu za dva-tři roky žádané).
Navi
Pokud AMD řeší produkt pro budoucí profesionální segment zmenšením architektury Vega, pak můžeme předpokládat, že architektura Navi bude cílit primárně na desktop podobně jako nyní Polaris. Serverová roadmapa maluje architekturu Navi do roku 2019.
V dubnové prezentaci bylo uvedení Navi zakresleno do roku 2018, takže můžeme předpokládat, že buďto pro profesionální segment bude uvedena o rok později (2019), nebo se AMD rozhodla architekturu jako takovou o rok odložit a původní schéma již není aktuální. To se dozvíme, až společnost zveřejní novou verzi roadmapy.