Ano, Strix Halo podporuje V-cache, ale pravděpodobnost X3D modelu není velká
APU Strix Halo bylo vydané, recenze potvrdily procesorový výkon na úrovni samostatných šestnáctijádrových Zen 4, ovšem při podstatně nižší až zlomkové spotřebě. Grafický výkon je na úrovni ~1,4-1,5kg notebooků s GeForce RTX 4070 a docela zajímavý je poměr spotřeba / výkon a výdrž na baterii v nízké zátěži, neboť např. podle NotebookCheck vydrží systém běžící na baterii přehrávat video 764 minut (12 hodin 44 minut), zatímco přímý předchůdce postavený na Core i9-13900H s GeForce RTX 4070 se ve stejné zátěži vybil za 312 minut (5 hodin 12 minut).
CCD pro Strix Halo (vlevo) oproti CCD pro Granite Ridge / Fira Range / Turin (vpravo); (Bilibili)
Nové zjištění však vyvolalo naděje, že by AMD mohla vydat ještě lepší model. Tyto naděje vycházejí ze zjištění, se kterým přišel Tony na platformě BiliBili a to, že CCD čiplet Strix Halo je vybavený rozhraním pro V-cache. Připomeňme, že Zen 5 CCD čiplet pro Strix Halo je malinko odlišný od toho, který známe z desktopu a serverů. Namísto rozhraní pro Infinity Cache / GMI je přítomno rozhraní pro přímé spojení můstkem. To je navíc nepatrně úspornější na křemík, takže je ze srovnávacího snímku patrné, že je CCD pro Strix Halo nepatrně užší (v orientaci na obrázku nepatrně nižší) než CCD pro desktop a servery.
Snímek nám však prozrazuje, že AMD skutečně na čipletu nezměnila víc, než část s rozhraním, takže přítomnost rozhraní pro V-cache je spíše rudimentem převzaté části návrhu než záměrně přidaným prvkem. Odstranění by totiž znamenalo práci navíc a potřebu přepracování návrhu v částech, kde zásahy nebyly nutné.
Ani z tržního hlediska není nasazení V-cache u tohoto produktu příliš pravděpodobné. Grafika na úrovni mobilní GeForce RTX 4070 znamená úroveň desktopové GeForce RTX 4060 a tu zkrátka Zen 5 bez V-cache nijak nelimituje, jinými slovy doplnění V-cache by z herního hlediska přineslo minimální dopad na výkon.
Zůstává nicméně pravdou, že AMD nabízí Strix Halo i v pracovním (Pro) segmentu, kde by cache navíc mohla mít pozitivní dopad na výkon v určitých typech zátěže. Jenže Strix Halo je sám o sobě tzv. niche produkt, tedy řešení pro dost specifickou část trhu - a aplikace profitující z V-cache by byly niche v niche, tedy natolik specifický segment, že je skutečně otázkou, zda by vydávání produktu pro něj mělo smysl.
Zdá se proto nepravděpodobné, že by AMD s V-cache variantou Strix Halo přišla. S ohledem na zmíněnou Pro řadu to není zcela vyloučeno, ale šance nejsou vysoké. Takový produkt by v hypotetické rovině mohl dávat marketingový smysl jako Strix Halo-refresh na začátku roku 2026 (mobilní Zen 6 dorazí na začátku roku 2027), ale kdo ví, jaká situace na trhu za rok bude.
Diskuse ke článku Ano, Strix Halo podporuje V-cache, ale pravděpodobnost X3D modelu není velká