Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Apple čelí žalobám za zpomalení iPhonů, mají problém s baterií

Zhruba s desítkou žalob se v novém roce musí potýkat Apple, protože v rámci aktualizací starších generací iPhonů snížil jejich výkon. Přestože se Apple k situaci vyjádřil, zákazníky to neuklidnilo…

Celá kauza odstartovala v první polovině prosince, kdy uživatel TeckFire upozornil, že jeho iPhonu 6 po aktualizaci iOS 11 klesl výkon, zatímco iPhone 6 Plus, se kterým mohl srovnávat a který rovněž nainstaloval iOS 11, disponoval stále plným výkonem. Dále zjistil, že po výměně baterie se výkon dostal na původní úroveň. Tím se nechal inspirovat autor testu GeekBench a zveřejnil grafy s výsledky iPhone 6 a iPhone 7, ze kterých je patrné, že zhruba u desítek procent těchto telefonů je výkon telefonů více či méně snížen. Více:

Mezi polovinou prosince a silvestrem byla podána zhruba desítka žalob, z nichž drtivá většina vzešla od obyvatel USA, jedna byla podána v Izraeli (od Applu požaduje v přepočtu zhruba 3 miliardy korun).

Krátce před Vánoci vydal Apple prohlášení, ve kterém vysvětluje, že cílem aktualizace bylo vyrovnat dodávku energie z baterií, které jsou staré, nastydlé nebo téměř vyčerpané. Nebýt této aktualizace, došlo by podle Applu k okamžitému vypnutí telefonu, které by iniciovala ochrana před přehřátím či zahořením komponent.

Baterie iPhone 6S

Zatímco se Applu situace, ve které eliminoval jakési riziko související s bateriemi a zároveň snížení výkonu mohlo podpořit prodeje iPhone X, mohla jevit jako „win-win“, žalující uživatelé ji vnímají spíše jako „fail-fail“. Apple totiž svým vyjádřením nepřímo přiznává, že s bateriemi jmenované čtveřice telefonů (od iPhone 6 po iPhone 7) není cosi v pořádku. Právě na to poukazuje jedna z žalob podaná ve čtvrtek před Vánoci: „Namísto toho, aby Apple vyřešil defekt výměnou baterie zdarma pro všechny ovlivněné iPhony, hledal způsob, kterým by defekt skryl.“

Jinými slovy, Apple se podle advokáta Jeffrey Fazio (který zastupoval uživatele ve sporu s Applem již v roce 2013) dopustil dvou prohřešků - jednak vadných baterií a jednak pokusu o skrytí této vady, který vedl ke snížení výkonu, tedy ke změně chování produktu, které není popsáno ve specifikacích.


Pokud připustíme, že jednání Applu nesouvisí se snahou podpořit prodeje iPhone X zhoršením provozních vlastností starších modelů, ale že skutečně s bateriemi cosi je, vrhá to na celou situaci docela jiné světlo. Vrátíme-li se totiž rok do minulosti, můžeme vysledovat celou sérii drobných kauz kolem baterií jmenovaných telefonů - všechny tyto kauzy se ale Applu podařilo více-méně v zárodku urovnat.

Nejprve šlo o situaci kolem iPhone 6S, který se vypínal i přes (zdánlivě?) nabitou baterii. Apple nakonec reklamace uznal a za zdroj problému označil chybu ve výrobě mezi září a říjnem 2015, kdy byly články příliš dlouho vystaveny působení vzduchu. Jenže po instalaci iOS 10.1.1 se rychlé vybíjení začalo objevovat nejen u iPhone 6S, ale i staršího iPhone 6. S další aktualizací ale tento problém zmizel, alespoň jeho projevy, takže se předpokládalo, že byl čistě softwarového charakteru. Následoval třetí problém, že kdy se iPhony 6S začaly předčasně vybíjet či vypínat i uživatelům, jejichž kus nedisponoval baterií vyrobenou v uvedeném časovém rozpětí.

Před Vánoci 2016 se navíc ozvaly korejské úřady, podle jejichž šetření mohou být baterie iPhone 6S vadné a existuje zvýšené riziko exploze.

Iphone 6 S Buyers

Při zpětném pohledu to vypadá na poměrně závažnou situaci a zdá se, že s bateriemi těchto iPhonů bylo cosi špatně od počátku. Jenže to nikdo nebral vážně. Proč? Protože se tato kauza překryla s mnohem viditelnější kauzou, explodujícími bateriemi Samsung Galaxy Note 7. Zprávy o problémech u Applu tak mnozí považovali jen za snahu fanoušků Samsungu o očernění konkurence.

Zdá se však, že situace neměla s konkurenčními fanoušky nic společného a Apple řešil reálný problém, se kterým se potýkal prakticky celý rok 2016 a 2017. Všimněte si, že Apple nyní upozornil, že kdyby iPhony 6/6S/SE/7 nezpomalil a nesnížil tím jejich odběr, zareagovala by ochrana před přehřátím / explozí a telefon by vypnula. Přitom právě předčasné vypínání byl problém, na který si stěžovali uživatelé iPhone 6S před více než rokem. Vypadá to, že Apple již tehdy zpozoroval problém s bateriemi a v nové verzi iOS implementoval ochranu před explozí. Jenže ta začala vypínat příliš mnoho telefonů, takže Apple implementoval určitou změnu (možná méně agresivní formu ochrany). Nicméně za určitých okolností (starší, částečně vybité, vychladlé baterie) i ta při vyšším odběru telefon vypínala, a tak v roce 2017 Apple začal snižovat odběr daných modelů iPhonu v situacích, kdy hrozil zásah ochrany před poškozením (=předčasné vypnutí). Jak baterie stárly, bylo třeba stále výraznějších zásahů v podobě výraznějšího podtaktování procesoru, které s sebou neslo pokles výkonu natolik významný, že si ho uživatelé všimli.

Pokud se tento (nebo jakkoli podobný) scénář potvrdí a Apple bude četnými žalobami přinucen situaci řešit na hardwarové úrovni, bude to pro společnost poměrně nepříjemná situace, která by mohla vyústit v plošné výměny baterií či telefonů u čtyř řad iPhonů.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Apple čelí žalobám za zpomalení iPhonů, mají problém s baterií

Neděle, 7 Leden 2018 - 16:51 | Gembler | Přesně to si taky myslim. Zpětně, když to tak...
Čtvrtek, 4 Leden 2018 - 12:54 | Fotobob | Ono těch 100 % bohužel u každého výrobce znamená...
Čtvrtek, 4 Leden 2018 - 07:29 | ajne | To bych zase netvrdil. Jsem Androidista, ale...
Čtvrtek, 4 Leden 2018 - 07:26 | ajne | Haha :-D Provokatér fanatik mi bude říkat, že...
Čtvrtek, 4 Leden 2018 - 00:41 | Gembler | Tak nejhorší úplně ne, nejhorší by bylo vymlátit...
Středa, 3 Leden 2018 - 14:58 | Grook cz | A jeste si vzpominam ze prisla serie bateriji na...
Středa, 3 Leden 2018 - 14:50 | Grook cz | Apple mel uz jednou slusny prusvih s zivotnosti...
Středa, 3 Leden 2018 - 14:20 | Fotobob | Jen k tomu popsanému postupu nabíjení. To je...
Středa, 3 Leden 2018 - 13:55 | neilz bellic | ty jses vazne nechapavej, od vety "...
Středa, 3 Leden 2018 - 13:02 | Gembler | Za sebe můžu akorát říct, že jsem si před nějakým...

Zobrazit diskusi