Apple chtěl snížit závislost na Samsungu, americký protičínský ban to znemožnil
Apple a Samsung jsou dva globálně největší výrobci telefonů. Žádná další značka se svým podílem na trhu neblíží 20 %. Apple byl však na Samsungu extrémně závislý - dříve si od něj nechával nejen vyrábět, ale tak vyvíjet SoC, využíval paměti od Samsungu, úložiště od Samsungu, zobrazovací panely od Samsungu - a to jsou jen klíčové komponenty, o kterých se mluví nejvíc.
Přestože vztahy obou firem už dávno nejsou tak vypjaté jako v době, kdy Apple žaloval Samsung za každý produkt se zaobleným rohem, je Apple motivovaný závislost na konkurentovi snižovat. To i dlouhodobě dělá. Smířil se s tím, že nemůže ovlivnit příjmy, které Samsung získá prodejem vlastních mobilů, ale uvědomuje si, že velkou část příjmů Samsungu tvoří i prodeje mobilů Applu, respektive komponenty značky Samsung v nich obsažené.
Apple se rozhodl, že zprvu využije alespoň pro telefony určené čínskému trhu 128vrstvé NAND flash od čínského výrobce Yangtze Memory Technologies (YMTC). Nakonec u YMTC objednal úložiště, která by stačila po pokrytí asi 40 % celkové produkce iPhonů.
Americký ban na spolupráci s čínskými výrobci však Applu znemožnil tento obchod dokončit, takže musel hledat alternativy - jinými slovy vrátit se k Samsungu. Ten pro současné iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dodává mimo jiné i miliony displejů. V konečném důsledku tak americký ban posiluje vliv hlavního konkurenta největší americké technologické firmy.