Apple iPhone přestává fungovat při kontaktu s héliem
Prvně bych rád zmínil, že Apple jako firmu neodsuzuji, ani jejich chytré telefony iPhone, i když nižší cena by jim jistě slušela více. V minulosti se právě u prémiového chytrého telefonu objevilo spoustu problémů. Stačí si vzpomenout na nedávno odhalenou kauzu, kdy se zařízení ve slabém místě ohébalo snadno při běžném používání a výsledkem ohybu byla nefunkční dotyková vrsta, či slavný problém u iPhone 4, který naopak ztrácel signál při špatném úchopu.
Tentokrát se objevil spíše nepravděpodobný problém, který napadá jen zařízení iPhone. Nehoda a následný test ukázal, že pokud se zařízení od Apple nachází v prostředí s vysokou koncentrací hélia dostatečně dlouho, přestává zcela fungovat. Zařízení se zkrátka vypne a odmítá se zapnout. Naštěstí nejde o trvalou chybu, ale pouze dočasný problém. Pokud se zařízení vystaví působení hélia, poté stačí doslova pár dní nechat zařízení vyvětrat, a vše funguje jak má.
Není zcela jasné, proč hélium ovlivňuje pouze iPhone, nikoliv jiný Android telefon, nicméně jeden z odhadů je ten, že se hélium dostane do senzorů, které jsou velmi úzce spojeny s fungováním samotného zařízení a pokud tyto senzory vypoví službu (konkrétněji by mělo jít o elektronický gyroskop a kompas, který z nějakého důvodu zásadně ovlivňuje funkčnost), telefon se zkrátka vypne a odmítne se opět spustit. Proto samotný problém zmizí po krátkém čase, když je zařízení mimo prostředí s vysokou koncentrací oné látky. Další zajímavostí je, že i když hélium dočasně zmate senzory na telefonu Android, jeho senzory nejsou tak provázány, aby znemožnily telefonu fungovat.
Z celkového pohledu nejde ani tak o chybu celého zařízení, jako spíše o důkaz, že Apple produkty jsou navrhnuty zcela unikátně a proto se objevují i podobně unikátní chyby, které jinde nenajdeme. Dalo by se říct, že slogan "Think Different" ('Mysli jinak') je stále platný.