Apple: Na světě nemáme důležitější dodavatelský řetězec než Čínu
Společnost Apple začala své vztahy s Čínou budovat již v první polovině 90. let. Přestože v různých obdobích přicházely pokusy o zajištění alternativ či náhrad, většinou neskončily úspěchem. Pokud bychom tedy za úspěch považovali nalezení partnera či dodavatele, který by mohl Applu poskytnout služby v rozsahu, kvalitě a ceně, na které si Apple zvykl v Číně.
Před zhruba deseti lety se však vztah Spojených států k Číně začal vyostřovat a posledních pět let už je situace poměrně kritická. CEO společnosti Apple, Tim Cook, samozřejmě tuto situaci vidí a patrně z ní není nijak nadšený. K příležitosti návštěvy Číny, kde domlouval další spolupráci, poskytl Cook při rozhovoru jednoznačné prohlášení:
Na světě neexistuje dodavatelský řetězec, který by pro nás byl důležitější než Čína. [Tam] jsme budovali a investovali stále vyšší a vyšší prostředky. Dnešní továrny jsou nesrovnatelně modernější. I za 10 let v tom budeme pokračovat. --- Tim Cook, Apple CEO |
Cook tím dal najevo, že pro Apple fakticky neexistuje alternativa a stávající spolupráci s čínskými subjekty neplánuje v žádném ohledu omezit, spíš naopak. Vyslal tím jasný signál jak americkým vládním úřadům, tak čínským partnerům.
Apple aktuálně navazuje vztahy s čínskou společností BYD, která (podobně jako například Foxconn) bude zajišťovat dílčí služby jako materiálové inženýrství, design a vývoj produktů, výrobu komponent a zařízení, řízení dodavatelského řetězce, logistiku a služby následující po prodeji (podpora, servis). Aktuálně již na projektech a produktech Applu v BYD pracuje 10 000 inženýrů.