Apple opět vítězí v Austrálii, prosadil zákaz Samsung Galaxy Tab 10.1
Apple jednoduše využil toho, že v Austrálii je možné podobné zákazy prosadit poměrně snadno a jako záminku si vybral dva konkrétní patenty. Není náhodou, že autorem jednoho z nich byl právě Steve Jobs. Společnost přišla s tvrzením, že ochrana Jobsova patentu je pro ni důležitá „emočně, ale i strategicky“. Tisk a média jsou momentálně ze zřejmých důvodů Applu poměrně nakloněna. Hraním na city a morální zásady může firma snadno v očích veřejnosti ze Samsungu udělat nejen „laciného kopírovače“, ale také značku, která se nezdráhá pro vlastní profit pošpinit památku zesnulého genia zneužitím jeho odkazu.
Pokud přejdeme od emočních důvodů ke strategickým, načasoval si to Apple velice dobře. Aby byl zákaz anulován, musel by Samsung znaleckými expertýzami prokázat, že k porušení patentů nedošlo. Přípravy podkladů i samotný proces jsou ale časově natolik náročné, že je v rámci standardního postupu nelze stihnout do konce roku. Předvánoční prodeje v Austrálii tak vůbec nepřipadají v úvahu.
Daleko horším problémem pro Samsung je ale jakási forma precedentu, která by výhrou Applu vznikla. Jakmile dojde k definitivnímu zákazu prodeje nejen v rámci konkrétních států, ale na kontinentálním měřítku, vrhne to na Samsung velmi špatné světlo a případné zákazy v dalších zemích budou - zjednodušeně řečeno - formalitou. To se týká především USA, kde paralelně probíhá podobný spor, jen o jiné patenty.
Soudkyně Annabelle Bennett (výše), na kterou si jistě pamatujete z prvního australského procesu, nabídla Samsungu zrychlené řízení, které by v případě výhry umožnilo dostat Galaxy Tab na trh ještě před Vánoci. To ale firma musela odmítnout - je si jistá, že za tak krátkou dobu není možné připravit podklady a znalecké expertýzy, které by podezření z porušení patentů vyvrátily. Ačkoli má Samsung na výběr, vybírá pouze mezi prohrou, která by mu zajistila samolepku „kopírovače“ kontinentálního rozměru, nebo delším procesem, kterým i v případě výhry přijde o místo na předvánočních trzích.
I přes nejistý výsledek a absenci na trhu zvolila společnost druhou variantu.