APU Ryzen 9000G pro AM5 by mohla dorazit koncem roku
Od vydání AM5 procesorů Ryzen 8000G postavených na architektuře Zen 4 a APU Phoenix / Phoenix 2 utekl rok a dva měsíce. Je tedy oprávněnou otázkou, kdy dorazí jeho nástupce. Podle leakera HXL by to mělo být koncem letošního roku. Nezodpovězenou otázkou však zůstává, jak vlastně bude řada Ryzen 9000G vypadat.
Možností je totiž několik. V první řadě si je potřeba uvědomit, že s integrací grafiky do procesorů Ryzen poptávka po desktopových APU opadla. Uživatelé, kteří si model s integrovanou grafikou kupovali jen kvůli procesorovému výkonu nebo jako zálohu pro případ reklamace samostatné grafické karty již APU nepotřebují, stačí jim standardní Ryzeny. Zatímco v mobilním segmentu jsou APU od AMD high-endem, v desktopových sestavách je na ně nahlíženo spíše jako na levnější řešení, což AMD logicky nedává důvody prodávat čipy, po kterých je poptávka za high-end ceny v noteboocích, za low-end nebo mainstream ceny v desktopu.
Stává se tedy tradicí, že se křemík do desktopu dostává plus mínus až v době, kdy AMD zahájila distribuci jeho mobilního nástupce. Jinými slovy Ryzen 8000G byl vydán v době, kdy APU Phoenix bylo nahrazeno refreshem v podobě Hawk Point, který už ani nemířil na high-end, pro který byl chystán Strix Point s jádry Zen 5. Lze očekávat, že s Ryzen 9000G bude situace podobná a procesory dorazí plus mínus v době, kdy v noteboocích dojde na Gorgon Point.
Konec roku 2025 je tedy možný, vyloučit však nelze ani začátek roku 2026 (podobně jako tomu bylo s řadou Ryzen 8000G). O jaké APU ale půjde? S ohledem na tlak na cenu je dost možné, že desktopová APU zůstanou na osmi jádrech a řada Ryzen 9000G bude postavena (spíše než na dvanáctijádrovém Phoenix / Gorgon Point) na Kraken, tedy 4× Zen 5 + 4× Zen 5c s 8 CU RDNA 3.5, který právě vychází pro mobilní segment.
Závěrem tedy shrňme, že k vydání Ryzenů 9000G dojde nejspíš kolem přelomu roku 2025 / 2026 a dále, že použití větších APU není příliš pravděpodobné. Ať už kvůli výrobním nákladů nebo limitujícím rychlostem DDR5 pamětí (oproti podstatně rychlejším mobilním LPDDR5X).