Arc A770 je v DirectX9 zabržděný, GeForce RTX 3050 / 3060 jsou násobně rychlejší
26. června slíbil Intel ovladač DirectX 9 pro grafické karty Arc a tvrdil, že si je vědom toho, jak je podpora tohoto API pro hráče důležitá i že je důležité dodržet slovo, protože si uživatelé tyto sliby pamatují:
[…] uvědomujeme si, že DX11 a DX9 jsou pro uživatelskou základnu velmi důležité, urgentně na tom pracujeme… Já opravdu… víte, naučili jsme se, že pokaždé, když něco řekneme, lidé si to zapamatují. --- Tom Petersen, Intel |
Neutekly dva měsíce a Intel otočil o 180°. Zveřejnil, že podpora (ovladače) DirectX 9 pro Arc nevznikne a Intel bude toto API řešit emulací (překladačem) Microsoftu:
Integrovaná grafika 12. generace procesorů Intel a diskrétní graficky Arc již nativně nepodporují D3D9. Aplikace a hry založené na DirectX 9 mohou stále fungovat prostřednictvím rozhraní [překladače] Microsoft D3D9On12. […] Protože rozhraní DirectX patří společnosti Microsoft, která zajišťuje podporu, vyžaduje řešení problémů s aplikacemi a hrami DX9 předání veškerých zjištění Microsoftu, aby mohl zahrnout příslušné opravy do příští aktualizace operačního systému a rozhraní DirectX API. --- Intel |
Řešení Microsoftu, jak už to u emulace bývá, má řadu omezení. V podstatě jde spíše o řešení kompatibility než plnohodnotnou herní alternativu. Překlad samotný, který požadavky DirectX 9 nahrazuje sledem instrukcí DirectX 12, řeší procesor. Nároky na procesor jsou dost vysoké, takže i s velmi výkonným modelem stačí, pokud se na pozadí probere nějaká aplikace a hned následuje propad FPS. I bez toho je však snímková frekvence podstatně nižší. Linus Tech Tips změřil výkon v Counter Strike GO a zjistil, že GeForce RTX 3060 (oproti němuž je podle Intelu Arc A770 rychlejší) dosahuje zcela jiného výkonu:
GeForce RTX 3060 je prakticky 2× rychlejší než Arc A750/A770 (v průměru malinko méně, v minimálních FPS podstatně více). Top model Arc ($349) tak nelze srovnávat ani s GeForce RTX 3050 (z těchto výsledků lze odhadovat, že by ho drasticky převálcoval i Radeon RX 6400, který je aktuálně k dostání v širokém spektru modelů za $149). Arc je pak překonáván i ~10 let starou GeForce GTX 780 s o osm generací starším procesorem (Core i7-4770K).
Druhým problémem je, že tím Intel nedodržel ani další slib, ve kterém tvrdil, že si je vědom nižšího výkonu v některých situacích a karty budou naceněné, aby nabízely výhodnější poměr cena / výkon než konkurence i v těchto „worst case“ situacích. Což samozřejmě nevychází. I pokud vezmeme výhodnější Arc A750, tak by s ohledem na tyto výsledky musel stát polovinu toho, co GeForce RTX 3050. Jenže GeForce je k dostání od $299, přičemž Arc nestojí $149, ale oficiální cena je $289.
Srovnáním s hardwarem AMD pak cenový problém vychází jako ještě podstatnější, protože Radeon RX 6600 (který nabízí stabilnější a vyšší výkon než Arc A750 a v případě započtení i jiných než DX12 her i než Arc A770) stojí od $239.