ARM notebooky s Windows se vrátí, díky desítkám
Microsoft o myšlence Windows 10 pro ARM už nějakou dobu mluví. Tentokrát má ale k realizaci velmi blízko. Koncept Windows na ARM jako takový není nový. Microsoft se o něj pokusil už s Windows 8, respektive Windows RT, ale právě v tom tkvěl zádrhel. ARM nebylo podporované ve standardní verzi operačního systému; bylo třeba speciální verze, která vyžadovala speciální programy, kterých bylo minimum. Uživatelé takové řešení nechtěli, což bylo hlavním důvodem neúspěchu.
Tentokrát dojde na klasické Windows 10. Kompatibilita bude řešena emulací. Proč ale Microsoft věří, že takové řešení bude mít smysl? Pravděpodobně jde o snahu pokrytí širšího cenového segmentu. Jinými slovy snaha o vznik levnějších zařízení, které umožní penetraci desítek do dalšího cenového segmentu. Důvody jsou patrně dva. Jednak Microsoftu prakticky selhaly plány s Windows 10 v telefonech (podíl na trhu z toho důvodu stoupá pomaleji a je třeba ztrátu telefonního segmentu něčím kompenzovat). Druhak může určitou roli hrát i postupné vymizení segmentu levných x86 procesorů.
Nelze přehlédnout, že k největšímu pokroku v segmentu Atomů od Intelu došlo v době, kdy mu AMD konkurovala procesory Bobcat a Jaguar. Většina klíčových inženýrů, která jádra Bobcat a Jaguar vyvíjela, ale skončila u Samsungu a AMD tak vývoj nových malých x86 jader musela ukončit. Od té doby ani Intel nepřišel v nabídce Atomů s žádnou velkou změnou. Naopak, jejich vývoj byl utlumen a v segmentu mobilních zařízení (telefonů) prakticky zastaven. Microsoft tím doslova mezi prsty ztrácí segment, který před lety s nástupem tzv. Netbooků spoluzaložil.
Spolupráce s ARM se proto jeví jako logická alternativa. Ta potvrdila, že do konce letošního roku budou k dostání notebooky s procesory Qualcomm Snapdragon 835. Podle zdrojů z dodavatelského řetězce na podobném řešení již pracuje přinejmenším společnost Lenovo. Notebooku s ARM jádry by se mohl stát součástí řady jejích „2-in-1“ zařízení. Předpokládá se, že se stane i součástí nabídky Surface od Microsoftu.