Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Automatic Acoustic Management (AAM)

Srovnávací test 1TB pevných disků
Recenze tohoto týdne se neponese v tradičním duchu. Opět jsme v redakci přemýšleli, co by vás asi tak mohlo v nadcházejících týdnech/měsících zajímat nejvíce a dospěli jsme svorně k pevným diskům. Padající kurz dolaru a stále klesající ceny těchto vysokokapacitních odkladišť dělají i z největších modelů poměrně vážné adepty na koupi. Dnes se tedy spolu povídáme na to, co nabízí všichni výrobci, jejich 1TB disky jsou na trhu. Pojďte se tedy s námi podívat, jak si vedou Hitachi, Samsung, Seagate a Western Digital v přímém srovnání…
Hitachi Feature Tool

Srovnávací test 1TB pevných disků: Hitachi Feature Tool Srovnávací test 1TB pevných disků: Hitachi Feature Tool

Hitachi uvádí dva druhy přístupové doby. Jeden pro běžný chod a druhý pro tichý chod. Rozdíl mezi těmito dvěma chody se skrývá právě v jedné z technologií ukrytých v posledních ATA/ATAPI-8 specifikacích.

AAM je volitelnou (tedy nepovinnou) výbavou pevných disků. Umožňuje uživateli pomocí změny chování diskových hlaviček při seeku nastavit hlučnost pevného disku v maximálním rozsahu udávaném hexadecimálně jako 00hFFh, tedy až v 256 hodnotách. Nemusí jich nutně být tolik, výrobce disku může AAM zadefinovat v několika skocích, což je právě případ Hitachi a jeho utility Feature Tool. Tichý chod u něj znamená nastavení AAM mezi 128 až 191, rychlejší hlasitý chod pak 192 až 254, 255 je pak speciální hodnotou definující AAM jako „disabled“.

Srovnávací test 1TB pevných disků: Hitachi Feature Tool Srovnávací test 1TB pevných disků: Hitachi Feature Tool

Kromě jiného umí Hitachi Feature Tool u firemních disků přepnout na SATA 150MB/s rozhraní (kvůli kompatibilitě se staršími deskami), omezit kapacitu disku na 128, 32 a 8 GB (opět limitní pro prehistorické čipsety, byť představa odříznutí 99,2 % kapacity působí velmi úsměvně), či ladit APM (Advanced Power Management, vhodné pro notebookové disky). Tyto finesy u konkurenčních disků nelze ve Feature Tool nastavovat, jedná se o specialitky Hitachi, jiné značky nastavují kupříkladu SATA150 pomocí jumperu. Pro jiné disky tak funguje v podstatě pouze AAM, které je definováno v ATA-8 standardu.

Pozn: Hitachi Feature Tool stahujte buď jako bootovací 3,5" disketu nebo bootovací CD image.

Samsung Hutil

Srovnávací test 1TB pevných disků: Samsung Hutil Srovnávací test 1TB pevných disků: Samsung Hutil

Jinou implementaci používá Samsung ve svém programu Hutil. Zde lze natvrdo nastavit pouze obecně pojmenované kroky (Quiet, Fast, Disable, …).

Pozn: Samsung nabízí Hutil formou ZIP archívu, budete potřebovat něco z čeho nabootujete DOS, Samsung neposkytuje bootovací image (na CD image, který mají na webu se nachází stejný obsah jako v tomto ZIPu). Takže doporučujeme jednu ze dvou snadných cest: buď přihodit Hutil k Feature Tools (:-), nebo použít třeba FreeDOS.

Seagate, Western Digital

Protože se jedná o volitelnou součást ATA specifikace, tak kupříkladu Seagate svůj 1TB disk možností změny AAM režimu nevybavil. Western Digital ano, nicméně neposkytuje vlastní utilitu, kterou by to šlo provádět, využít však lze Hitachi Feature Tool.

Nyní si tedy ukažme na krátkém videu, jak se změna AAM na disku Hitachi chová. V něm vidíte pevný disk, který nepřetržitě „seekuje“ na náhodné oblasti ploten. Za běhu mu pak pomocí Feature Tool měníme nastavení AAM.

Povšimněte si, že rozdíl v hlučnosti disku je skutečně markantní. Jak tato změna zacvičí s přístupovou dobou, to si ukážeme za chvíli. Standardní nastavení disku Hitachi je mimochodem to „hlučnější“, nicméně pokud plánujete velký disk pro obývákové PC (Home Theater PC alias HTPC) koncipované jako přehrávač filmů, pak si prostě ve Feature Tool přehoďte disk do Quiet AAM nastavení.

Samsung

Samsung naproti tomu volí jako základní nastavení disku tiché AAM, takže v případě nasazení disku v klasickém PC jednoznačně doporučujeme vzít Hutil a disk přehodit do hlučnějšího režimu s výrazně lepší přístupovou dobou. Hlučnost při seeku trochu stoupne, ale stále je velmi slušná. Ostatně všechny testované disky jsou velmi tiché, v zavřené skříni je ani neuslyšíte.

Western Digital

Western Digital má AAM nastaveno na svižnější hlučnější hodnotě, při které je však i tak velice tichý. Po přehození na pomalejší hodnotu seeku disk ještě více ztichne a paradoxně se tak při seeku dostane na hlučnost disku Hitachi v klidovém režimu, tedy když Hitachi pouze točí plotnami bez pohybu hlaviček! Ale ne vše je zlato, co se třpytí, pojďme se podívat výsledky testů…

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Srovnávací test 1TB pevných disků

Pondělí, 22 Září 2008 - 19:36 | WIFT | >> Lollypop: V první řadě bys měl...
Pondělí, 22 Září 2008 - 18:49 | Anonym | Zajíma mě jaké hodnoty to vlastně udává ten HD...
Středa, 27 Únor 2008 - 12:24 | WIFT | >> taposek: No rozebírat je fakt...
Středa, 27 Únor 2008 - 11:21 | Anonym | A nahodou plotny/hlavičky u toho Samsungu,nenasel...
Středa, 27 Únor 2008 - 11:01 | WIFT | >> Taposek: Bude časem, dneska mi...
Středa, 27 Únor 2008 - 10:18 | Taposek | Neni nekde test 750GB disku? Zajimal by mne pocet...
Neděle, 24 Únor 2008 - 21:25 | Anonym | 2 WIFT: Pomocí AutoHotkey to určitě půjde nějak...
Sobota, 23 Únor 2008 - 19:23 | Anonym | Trofam si podotknout ze konecky prstu nemaji...
Sobota, 23 Únor 2008 - 08:29 | Slaja | WIFT: tady je cleartype setter, je i se zdrojákem...
Pátek, 22 Únor 2008 - 20:40 | WIFT | >> w: Víme o tom, nějaký čas jsme...

Zobrazit diskusi