Představení disků
Kapitoly článků
Hitachi využívá osvědčený SATA obvod Infineon UAB-M3064-S, paměť Hynix HY57V561620FTP-6 je 256Mbit SDRAM čip běžící na 166 MHz při CL3. Vrchní kryt je z plechu s hrubým povrchem, takže na disku neuvidíte tolik upatlaných prstíků jako u ostatních disků. Hitachi přičtěme k dobru, že dává majiteli na výběr mezi SATA napájením a starším „klasickým Molexem“.
Samsung taktéž používá léty osvědčenou konstrukci. Nasazen je SATA obvod Marvell 88i8826E-BAN2.
U Seagate si toho moc nepovíme, vše je schováno z druhé strany PCB.
Stejně tak i u Western Digital. Caviaru mimochodem nutno přiznat jeden nevšední aspekt. Ty černé přelepky na vrutech jsou celkem šikovná designová záležitost na přilákání zákazníků nakupujících očima. Byť se to mnohým z vás bude zdát divné, i takovéto aspekty často rozhodují ;-).
Za disky pak nejlépe hovoří jejich parametry, proto si je srovnejme v tabulce:
|
* tyto aspekty budou podrobeny testům
V tabulce můžete krásně vidět evoluci diskových ploten. Jako první přišel na trh Hitachi Deskstar, který skládal kapacitu pěti plotnami. Jaký to má vliv na provozní teploty, hlučnost či spotřebu disku, to si ukážeme později. Po něm se na trhu objevují čtyřplotnové disky od Seagate a Western Digital. Právě Western Digital se chlubí „energeticky přívětivou“ řadou GreenPower, u které si mimochodem dnes vyjasníme, jak je to s těmi nejasně definovanými otáčkami ploten. No a jako poslední se na trhu objevuje tříplotnový Samsung SpinPoint F1.
Western jako jediný z výrobců osazuje „pouze“ 16 MB cache. Otázka reálného vlivu na výkon je diskutabilní, záleží na nasazení disku a v období, po který jsme měli disky zapůjčeny, toto zkrátka nešlo dost dobře prověřit.
Povšimněte si také velkého rozptylu spotřeby disků. Přeci jen roztáčet pět ploten si žádá silnější motorek, stejně tak seekování pěti hlavičkami. S tím částečně souvisí i hodnoty hlučnosti disků.
Trochu zvláštně přistupují výrobci k udávání přístupové doby, jež je bezesporu jedním z klíčových atributů dnešních disků. Zatímco přenosové rychlosti v posledním desetiletí stouply téměř na desetinásobek, přístupová doba se stále ne a ne hnout z místa. Jedná se o pověstnou žábu na prameni výkonu pevných disků klasické konstrukce. Všimněte si, že výrobci ji (ne)udávají nijak zvlášť dokonale, pouze Hitachi musíme pochválit, přivádí nás totiž k aspektu, který je z hlediska hodnoty přístupové doby klíčový.