Výsledky testů: rychlost, přístupová doba
Kapitoly článků
Rychlost disku skrze plotny a přístupovou dobu prověřujeme v programu HD Tach.
Opět to vezmeme abecedně, Hitachi Deskstar sedí rychlostně mezi ~88 až ~45 MB/s, průměrně to dává 72,4 MB/s. Přístupová doba v hlučnějším standardním nastavení AAM je 13,6 ms, po přepnutí na Quiet režim vystoupá na stále ještě snesitelných 18,0 ms, byť do desktopu to už nebude to pravé ořechové, spíše do obývákového HTPC. Těch zoubků v grafu si mimochodem nevšímejte, občas se v měřeních náhodně objeví, občas ne, ale zcela jistě za ně může redakční šotek ;-).
Samsung SpinPoint je v základu velmi tichý disk, avšak standardní nastavení AAM jej pasuje na nepřijatelných 19,8 ms. To je prostě moc a tak je třeba přehodit AAM na Fast režim, pak se přístupová doba zlepší na 15,6 ms. Rychlostně je však tento tříplotnový disk doslova bestie, maximum je na 120 MB/s, minimum na ~58 MB/s s průměrem kolem 96,5 MB/s, což je nádherná hodnota! Hlavní podíl na tom nesou špičkové diskové plotny o kapacitě 334 GB a zde chválíme Samsung, že „neuspěchal“ uvedení 1TB disku jako třeba Hitachi, ale vyčkal těch několik měsíců než měl k dispozici takovéto plotny. Skvělá přenosová rychlost.
Seagate v základu seekuje zhruba stejně hlučně jako Samsung po přepnutí na Fast režim, AAM mu nelze měnit. Rychlostně je na tom také velmi pěkně, maximum kolem 115 MB/s a minimum na 50 MB/s s průměrnou přenosovou rychlostí 85,5 MB/S nejsou výkonem, který by někoho urazil. V burstu dosahuje Seagate na výborných téměř 250 MB/s.
Posledním diskem na holení je nový úsporný Caviar. Úspora bohužel potkala přenosovou rychlost, která se pohybuje mezi hodnotami ~82 až 39 MB/s s průměrem na 64,4 MB/s, což je zatraceně málo. Disk je velice tichý, přístupová doba lehce přes 15 ms řekněme „přijatelná“, ale ta přenosová rychlost je skutečně zoufalá. Proč tomu tak je?
Správný moment na slibované vyjasnění podivného uvádění otáček disků GreenPower. Když Western Digital tuto řadu uvedl na trh, uváděly jeho materiály rychlost otáček jako „variable 5 400 to 7 200 rpm“. To jsme skutečně tehdy považovali za revoluční a zdůvodňovali jsme tím nízkou udávanou spotřebu. Když se však nyní podíváte do materiálů u této řady, stojí tam „For each GreenPower drive model, WD may use a different, invariable RPM.“.
Řečeno česky, zatímco při uvedení disků výrobce naznačoval, že disky umí za běhu měnit otáčky ploten, nyní uvádí, že otáčky jsou pevně stanoveny a explicitně dodává, že jsou neměnné. To nás přivádí k domněnce, že tehdy zkrátka příslušný PR manažer udělal chybku při psaní datasheetu (tedy špatně pochopil informace od inženýrů) a odtud plynul onen zmatek. Ale to není podstatné, to se zkrátka stává.
Možná s ohledem na toto zvláštní rychlostní kastování disků firma v datasheetu neuvádí průměrné zpoždění, které pro 7 200otáčkové disky činí 4,17 ms a z něhož by šlo exaktně odvodit rychlost otáčení ploten. Na základě orientačního propočtu z přenosové rychlosti si troufáme odhadovat, že tento 1TB model má plotny rotující rychlostí 5 400 ot/min. Nejnepříjemnější důsledek je však v tom, že 1TB GreenPower, soudě dle nízké přenosové rychlosti při stejném počtu ploten jako Seagate, má velmi nízkou přenosovou rychlost srovnatelnou s disky o jednu či dvě generace zpět. Díky tomu je samozřejmě tišší, méně spotřebuje a je chladnější než konkurenti, ale stojí to za to? Ukážeme si dále.