Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Výsledky testů: teplota, hlučnost, spotřeba

Srovnávací test 1TB pevných disků
Recenze tohoto týdne se neponese v tradičním duchu. Opět jsme v redakci přemýšleli, co by vás asi tak mohlo v nadcházejících týdnech/měsících zajímat nejvíce a dospěli jsme svorně k pevným diskům. Padající kurz dolaru a stále klesající ceny těchto vysokokapacitních odkladišť dělají i z největších modelů poměrně vážné adepty na koupi. Dnes se tedy spolu povídáme na to, co nabízí všichni výrobci, jejich 1TB disky jsou na trhu. Pojďte se tedy s námi podívat, jak si vedou Hitachi, Samsung, Seagate a Western Digital v přímém srovnání…

Kapitoly článků

Teplota

Je pravý čas na srovnání teplot pevných disků za klidového provozu a pod zátěží. Oboje je definováno tak, že klidový režim představuje běžnou nenáročnou práci, kdy se povětšinou pouze točí plotny a hlavičky si tu a tam „chroupnou“. Seek režim je v testu realizován vysokou zátěží disku simulovanou pěti souběžnými čteními/zápisy dat, kde testovaný disk je zdrojový i cílový současně. Obě teploty jsou odečítány ze SMART statistiky po ustálení v řádu jednotek minut, po prvním spuštění desítek minut, než se disk ohřál na provozní teplotu.

Hodnoty teplot ze SMARTu jsme kontrolovali redakčním teploměrem na bocích disku, kudy se skrze uchycení obvykle odvádí teplo do těla skříně. Disky byly při měření položeny na izolačním materiálu (k vidění je třeba hned na první fotce článku), nebyly nijak přišroubovány ani dodatečně chlazeny ventilátorem. V reálu tak budou dosahovat teplot nižších, v závislosti na konstrukci vaší skříně a osazení ventilátory.

Ještě dodejme, že kontrolní odečet teploty měřákem z boku disků se lišil o 0 až 1 °C, tedy v rámci chyby měření. Teplota okolí byla při testech 20 °C. Pokud jsme mimochodem měřili teplotu vrchního krytu byla výrazně nižší, mějte tedy na paměti, že disky se chladí přes boční úchyty ve skříní a pokud máte ve skříni tepleji a úchyty jsou realizovány plastovými lyžinami, zvažte přidání ventilátoru. Někdejší analýza Google doporučuje držet disky za provozu ideálně mezi 37 až 43 °C, ale dá se říci, že cokoli v rozmezí zhruba 26 až 47 °C je zcela v pořádku.

Hitachi
Deskstar
V klidu

47 °C

Seek

52 °C

Samsung
SpinPoint
V klidu

35 °C

Seek

39 °C

Seagate
Barracuda
V klidu

42 °C

Seek

48 °C

Western Digital
Caviar GP
V klidu

34 °C

Seek

38 °C

Pětiplotnový Hitachi je logicky teplotně nejvýše, pokud jen tak leží na vzduchu, velmi rychle se vyšplhá na 52 °C a i teplota za pouhého točení plotnami je poměrně vysoká. Tento disk tedy buď musíte přišroubovat ve skříni a nechat mu dostatek prostoru v odvodu tepla do okolí, nebo nasadit ventilátor.

Samsung s jeho třemi plotnami je jiná káva, teploty jsou za všech okolností v ideálních mezích a netřeba jej ani nějak chladit. Velmi pěkný výsledek.

Seagate má o plotýnku (nevyhřezlou :-) více, ale i tak se jeho teploty drží v přijatelných mezích, po přišroubování ve skříni se netřeba o jeho životnost obávat.

Western Digital díky nižším otáčkám ploten sedí teplotně i přes použití čtyř kousků nejníže. V obou modelových situacích dokonce o stupínek níže než Samsung. Disk je za všech okolností chladný (nezapomeňte, že lidské tělo má zhruba 37 °C a proti této hodnotě pohmatem poměřuje), pokud tedy netoužíte po extrémní rychlosti a naopak pro své HTPC oceníte chladný a tichý provoz v malé uzavření skříni, pak je Caviar GP jistě horkým favoritem … pardon, chtěl jsem říci studeným favoritem ;-).

Hlučnost

Srovnávací test 1TB pevných disků: měření hlučnosti Srovnávací test 1TB pevných disků: měření hlučnosti

Princip měření hlučnosti jsem již popsal v úvodu článku, nyní vám jej tedy pouze doplňujeme ilustračními fotografiemi.

Hitachi
Deskstar

V klidu 36,1 dBA
Seek

37,0 dBA
Seek (AAM Quiet) 36,3 dBA

Samsung
SpinPoint
V klidu 35,1 dBA

Seek 35,5 dBA

Seek (AAM Fast)

36,1 dBA
Seagate
Barracuda

V klidu 35,8 dBA
Seek

35,9 dBA
Western Digital
Caviar GP
V klidu

34,9 dBA
Seek 35,6 dBA

Seek (AAM Quiet) 35,3 dBA

Dle očekávání si nejhůře vedl disk Hitachi, který ve svém standardním hlučnějším nastavení vyluzoval až 37 dBA, po přehození do tiššího režimu velmi výrazně ztichl, ostatně jste to sami viděli ve videu.

Samsung je v základním nastavení velice tichý i při seeku, ale špatná přístupová doba vás prakticky ihned donutí přehodit jej na rychlejší AAM režim. Poté stoupne jeho hlučnost na stále velmi pěkných 36,1 dBA.

U Seagate není co nastavovat, zajímavé však je, že jeho hlučnost se pro oba režimy prakticky neliší, disk je při seeku velmi tichý, což nás přivádí k myšlence, že tohle mají v Seagate zatraceně dobře zmáknuto, neboť seek je průměrně pouhých 13,0 ms.

Western Digital je nejtišším diskem v testu. Po nastavení tichého AAM režimu si ještě polepší a 35,3 dBA je skutečná paráda, která jej i při seeku posadí pod hlučnost Hitachi i Seagate při pouhém točení plotnami. Velmi pěkný výsledek, který, opět to napíši, i přes mizernou rychlost pasuje GreenPower do HTPC.

Spotřeba

Spotřebu jsme měřili tradičním levným wattmetrem, který na našem trhu bez potíží zakoupíte pod mnoha značkami (je to takový typický OEM produkt). V rámci reálného vyznění je v grafu zahrnuta spotřeba celého PC, která je sama o sobě velmi příjemná. Napájecím zdrojem byl 550W Corsair VX550 s 80Plus certifikací. Pro tento test jsme již pasivně chlazenou grafiku Radeon X1300 nahradili novějším Radeonem HD 3850 v 256MB verzi.

PC bez 1TB disku V klidu

75 W

Hitachi
Deskstar
V klidu

87 W

Seek

95 W

Samsung
SpinPoint
V klidu

85 W

Seek

92 W

Seagate
Barracuda
V klidu

86 W

Seek

93 W

Western Digital
Caviar GP
V klidu

81 W

Seek

88 W

Hitachi přidá ke spotřebě sestavy v klidu 12 a při seeku dokonce 20 W. Pokud se podíváme do tabulky se specifikacemi, pak jsou tyto hodnoty o +3/+6,4 W vyšší než Hitachi udává, ale toto berte čistě informačně, námi použitý měřák není nijak kalibrovaný ani dokonale vhodný pro měření spínaných zdrojů, využíváme jej pouze pro vzájemné relativní porovnání disků na stejné PC sestavě.

Samsung bere za běhu 10 resp. 17 W, opět výrazně více než udává datasheet. Seagate pak v obou režimech o 1 W více než Samsung, taktéž více, než udává výrobce. Western Digital se chlubí ve svých materiálech spotřebou v idle/seek pouhých 4,0 a 7,4 W, nám měřák prozradil 6 a 13 W, což jsou i tak nejlepší hodnoty v testu.

Kapitoly článků

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Srovnávací test 1TB pevných disků

Pondělí, 22 Září 2008 - 19:36 | WIFT | >> Lollypop: V první řadě bys měl...
Pondělí, 22 Září 2008 - 18:49 | Anonym | Zajíma mě jaké hodnoty to vlastně udává ten HD...
Středa, 27 Únor 2008 - 12:24 | WIFT | >> taposek: No rozebírat je fakt...
Středa, 27 Únor 2008 - 11:21 | Anonym | A nahodou plotny/hlavičky u toho Samsungu,nenasel...
Středa, 27 Únor 2008 - 11:01 | WIFT | >> Taposek: Bude časem, dneska mi...
Středa, 27 Únor 2008 - 10:18 | Taposek | Neni nekde test 750GB disku? Zajimal by mne pocet...
Neděle, 24 Únor 2008 - 21:25 | Anonym | 2 WIFT: Pomocí AutoHotkey to určitě půjde nějak...
Sobota, 23 Únor 2008 - 19:23 | Anonym | Trofam si podotknout ze konecky prstu nemaji...
Sobota, 23 Únor 2008 - 08:29 | Slaja | WIFT: tady je cleartype setter, je i se zdrojákem...
Pátek, 22 Únor 2008 - 20:40 | WIFT | >> w: Víme o tom, nějaký čas jsme...

Zobrazit diskusi