Komprese videa, filtry
Kapitoly článků
S ohledem na stále testovací stádium prací na verzi 2.4 jsme se rozhodli nabídnout vám malý pohled na program samotný formou ukázkového zpracování videa nahraného analogovou TV kartou.
Začněme však právě ukázkou nového rozhraní QT4, které doprovází klasickou verzi spolehající na GTK+ rozhraní. Obě verze přitom můžete používat nezávisle na sobě, po nainstalování se pro obě nachází v adresáři s programem příslušné spouštěcí exe soubory.
Otevření video souboru je triviální záležitostí, ať již zvolíte menu, nebo tlačítko na panelu. V levé části vidíme nastavení video kodeku a filtrů, audio kodeku a filtrů a také výstupního kontejneru. v sekci Video tedy volíme MPEG-4 AVC (x264). Tlačítko „Nastavit“ zobrazí konfiguraci kodeku mírně podobnou té, kterou disponují poslední VFW buildy x264. K tomu mi dovolte malou odbočku.
Problémem specifikací H.264 je to, že svými možnostmi a požadavky přesahují schopnosti zastaralého AVI kontejneru, takže vytvoření x264 kodeku ve formě VFW (tedy tak, aby jej šlo použít ke kompresi videa ve VirtualDubu) je otázkou nepříjemných kompromisů, pročež od něj vývojáři a lidé kompilující x264 ze zdrojových kódů upustili. Poslední standardně dostupný build je zastaralá revize 667, Avidemux 2.4.0 Preview 3 nabízí poměrně čerstvou 681.
Nyní zpátky k nastavení x264.
V první záložce lze klasicky vybrat režim zpracování a pak například datový tok (či velikost výstupního souboru, podle režimu). Preciznost výpočtů je plně nastavitelná včetně referenčních a B snímků. Nejvyšší kvalita provětrá při zpracování typického filmu jakýkoli současný procesor na mnoho hodin, klidně i dní. Další záložka ukrývá nastavení jako Trellis (síťovou) kvantizaci, CABAC, redukci šumu, sílu deblocking filtru. Poslední pak nastavení transformačních matic.
Filtrů je hned několik kategorií, jako první potřebujeme v našem případě nastavit ořez videa (Golden League se vysílá širokoúhle ;-).
Jeho nastavení se nijak neliší od toho ve VirtualDubu.