Samsung vyzývá k použití Blu-ray pro 4k, chce předejít válce formátů
Ono to samozřejmě má výrazně složitější pozadí. Samsung, byť se původní bitvy naplno neúčastnil, si je dobře vědom toho, co přinesla válka formátů Blu-ray a HD-DVD v době nástupu HD videa. Dokud nebyl na trhu jeden zcela dominantní formát, drtivá většina zákazníků vyčkávala, protože nechtěla chytit Černého Petra v podobě přehrávače, pro který za rok či dva nebude obsah.
Válka nosičů pro HD video - zlom vývoje v prosinci 2006
Samsung má ale i jiné důvody. Nesnaží se jen předejít druhé formátové válce, ale uvědomuje si zásadní problém, kterým je absence vůbec jakéhokoli standardizovaného média pro distribuci 4k obsahu. Elektronická cesta není všeřešící a všeobjímající, dokud zákazník nebude mít možnost koupit si v kamenném obchodě kolečko (čtvereček, či třeba paraboloid, pokud bude standardizovaný ;-) s oblíbeným filmem, bude jen těžko situaci vnímat jako definitivní a do patřičné výbavy pro přehrávání nového formátu investovat. Výrobci to zatím řeší zahrnutím nějakého úložiště do přehrávače, které obsahuje několik filmových titulů v příslušném rozlišení. To je sice fajn, ale lze to přirovnat k situaci, kdy byste si na nové grafické kartě mohli zahrát jen pár her k ní přiložených a šmitec (i takové doby tu byly, vzpomeňme na devadesátá léta a desítky výrobců grafických čipů s prakticky neexistující kompatibilitou... nebo raději ne).
Výzva k řešení situace je opodstatněná a využití stávajícího média logické. Samsung předpokládá, že kdyby výrobci kývli, mohli bychom se nejen formátu, ale rovnou koleček s filmy v regálech obchodů, dočkat ještě letos. Nešlo by o zcela identická média jako v případě těch, na nichž je distribuován HD obsah - ta nedostačují kapacitně (a naopak Blu-ray s více než dvěma vrstvami a více než 25 GB na vrstvu neumí stolní přehrávače HD videa číst). Z technologického hlediska by to ale nebyl problém, stačilo by přehrávače Blu-ray 4K UHD vybavit mechanikami, které jsou používané v PC sféře a tedy sériově vyráběné.
Server KitGuru počítal, jaká kapacita by vlastně na film byla potřebná a s ohledem na 1,5-2× vyšší kompresi H.265 oproti H.264 při stejné kvalitě a zároveň 4× vyššímu rozlišení (plošně) dospěl k hodnotě 100-128 GB na film (~BDXL), což se stávajícími technologiemi není pro Blu-ray problém. Stejně tak již řada výrobců disponuje čipy schopnými dekódovat H.265, takže se vize Samsungu nemusí jevit nereálně.
Zádrhel by však mohl nastat, pokud by se studia domáhala rozšíření protikopírovacích ochran. Jejich vývoj a proces standardizace bývají dlouhodobou záležitostí a v praxi by to mohlo znamenat i roční zdržení. Jenže v té době (hovořili bychom o konci roku 2015) už má mít Sony s Panasonicem hotovou novou generaci optických disků pro záznam ~300 GB dat na médium. Tolik sice pro „prosté“ 4k není potřeba, ale pro další generaci - 8k - již ano. Teoreticky by pak mohlo dojít k problému, kterého se Samsung obává: Nástup dvou různých formátů ve stejnou dobu. Zákazník by po roce - roce a půl čekání neměl důvod kupovat technologii, která je DOA, tedy mrtvá v okamžiku vydání a celá 4k branže, která se zatím vyvíjí velmi zdárně, by se dočkala méně zdárného konce.