BSA bude odměňovat udavače
Plán je to vcelku jednoduchý. Vezměme si modelový scénář: jste naštvaní na svého zaměstnavatele (třeba proto, že se rozhodl vás propustit, ať již z legitimních důvodů, nebo proto, že jste rozkrádali majetek firmy) a tak jej udáte. To je běžná praktika u některých jednodušších jedinců druhu homo sapiens sapiens. BSA pak „provede své kroky“ (tj. asi zjistí, co může, předá věc policii a postará se o to, aby se dostala i k soudu ve formě žaloby na porušení toho či onoho a návrhem na odškodnění). Když soud „dopadne dobře“ (pro udavače/BSA), dostane tento udavač svých 10 % z vymožené částky, řekněme třeba 30 stříbrných.
Princip jednoduchý a čistý. BSA nebude odměňovat ještě před skončením sporu. Dle Jana Hlaváče cílí tento program na velké a systematické uživatele softwaru bez řádných licencí, nikoli malé ryby. Nicméně samotný akt odměňování udavačů je poměrně kontroverzní. Tyto praktiky se používají v totalitních systémech, jak tato země sama několikrát poznala. Ale moment, není snad svět softwaru také svého druhu totalita?
Inu, je to můj osobní názor, ale tam, kde jsou udělovány desítky tisíc patentů na myšlenkové úvahy a matematické principy (ano, tím myslím softwarové patenty) a kde prakticky nemůžete jako malá začínající firma uspět, protože se na vás v USA ihned sesype banda patentových trollů, nebo vás velký držitel patentů pod pohrůžkou soudu třeba koupí za pakatel, jednoduše fungujeme ve svého druhu totalitě. Totalitě, která si „to své“ vymáhá prostřednictvím prodeje licencí na to, what could be dirt-cheap if it wasn't run by profiteering gluttons.
To vše pořádá organizace BSA, která sama před lety zbaběle vyklidila Českou republiku, aby nečelila následkům „křivého obvinění“ nevinné počítačové firmy, které tehdy způsobila velké problémy.
Je tedy nová praktika BSA legální? Bezesporu ano. Je udávání firem užívajících software bez zakoupené licence legální? Bezesporu ano. Ale je tato praktika ze strany BSA morální a čestná? Odpovězte si sami. Mně osobně stačí to, jak nyní zpravodajské weby - opět - papouškují bulharské konstanty z dílen BSA, aniž by existovala exaktní a prokazatelná metodika výpočtu škod. Přitom cena softwaru dnes dávno nevychází z nákladů na jeho vývoj a správu, ale zčásti i z faktického monopolu na technologie, které velké softwarové domy drží. Vzpomeňme, jak dokáže Microsoft zlevnit licenci na Windows, když potřebuje vytvořit závislost na své platformě v rozvojové zemi.
Z opačného hlediska ale samozřejmě platí, že pokud daný software používá firma ke svému výdělku, měla by mít dostatek cti, aby si jej koupila. A pokud považuje cenu za přemrštěnou, pak jsou tu open-source alternativy, které jsou v 90 % případů dostatečně dobré a kompatibilní.
Autor si je vědom, že je vůl, jelikož porušil dvě pravidla. Zaprvé o sobě píše ve třetí osobě a zadruhé opět nechal cloumat svým majestátem a nedržel se návodu:
na základě článku na Aktuálně