Ceny pamětí budou nadále klesat, Sapphire Rapids poptávku nezachránil
Ceny DDR5 pamětí po celý loňský rok výrazně klesaly a již začátkem toho letošního bylo jasné, že ani první kvartál situaci nezmění. Naopak, propad ještě zrychlil a podle analýzy společnosti TrendForce spadly tzv. smluvní ceny pamětí ještě o zhruba 20 % pro klasické desktopové DDR5 a o zhruba 25 % pro serverové DDR5.
TrendForce zároveň vydala výhled na kvartál druhý. Z jejích čísel jednoznačně vyplývá, že původně očekávané zastavení propadu cen (v důsledku zvýšené poptávky po vydání Xeonů Sapphire Rapids) již očekávané není, cenový propad bude pokračovat, jen se mírně zpomalí (na 15-20 % pro serverové DDR5).
Pokračující propad cen pamětí se z pohledu řadového zákazníka může jevit jako pozitivní. Dlouhodobé výrazné poklesy ale obvykle vedly ke krachu většího či menšího počtu výrobců (ať už čipů, modulů, nebo dodavatelů komponent), což následně znamenalo snížení konkurenční situace na trhu a drastické zdražení. Ve chvíli, kdy 16GB DDR5 modul lze pořídit od ~1200 Kč, je přínos dalších propadů cen i pro koncového zákazníka v podstatě pochybný (v ceně sestavy se stokorunové rozdíly ztrácí) a z dlouhodobého hlediska roste riziko destabilizace trhu.
Otázkou zůstává, zda se vliv Sapphire Rapids projeví alespoň ve třetím kvartálu (půjde pouze o zpoždění očekávaného jevu v důsledku pomalého rozjezdu výroby), nebo je problém v přijetí platofmy ze strany zákazníků, kteří po zveřejnění recenzí nevidí k upgradu důvod a nákupy odkládají.