Ceny pamětí konečně klesnou, do Vánoc o 5 %, do roka o 20 %
Po letech zdražování a určité stagnaci se konečně dočkáme citelnějšího poklesu cen pamětí. Jak DRAM (pro uživatele tedy hlavně DDR4 a GDDR5/6), tak NAND (SSD disky). Určité „zlepšení“ se sice začalo projevovat již v létě, ale výrobci přijali opatření, která tento trend zbrzdila. Situace ale nejspíš nebude dlouhodobě únosná, takže ceny dolů půjdou. Alespoň to tak vidí analýza DRamExchange.
Situace se totiž má tak, že několik faktorů, které se podílely na růstu cen pamětí, začíná polevovat a na situaci tedy bude mít opačný vliv. Jde například o výrobní kapacity, které se zvyšují i přesto, že výrobci utlumili výstavbu nových linek (pouhý přechod na nový proces znamená vznik více čipů z každého zpracovaného waferu). Dále spouštění čínských továren, které rozšíří nabídku pomalejších DDR4 a nakonec i pokles poptávky v serverovém segmentu (což byl jeden z posledních důvodů rostoucí ceny -serverové paměti jsou dražší, výrobcům se vyplatilo upřednostnit je před desktopovými).
V důsledku těchto a dalších faktorů můžeme očekávat pokles cen DRAM pamětí do konce roku přinejmenším o 5 %. Protože výrobní kapacity porostou více než poptávka, projeví se v příštím roce určitý přebytek na trhu, který má vyústit v další pokles cen dosahující 15-20 %. Meziročně má objem výroby stoupnout o 22 %, ale je možné, že bude ještě výraznější (lze připustit určitý pokles poptávky v segmentu serverů a smartphonů, takže by cena mohla klesnout i o více než 20 %.
Segment NAND Flash půjde cenově dolů ještě výrazněji. Už ve třetím kvartálu klesly ceny o 10 %, čtvrtý kvartál přinese (či spíše odnese) 10-15 % (smluvní ceny v této době se očekávají více než o 15 % nižší) a pro příští rok se počítá (meziročně) s 5% zvýšením výroby NAND Flash, 25-30% snížením jejich cen a 20% nárůstem objemu výroby 3D NAND (až 96 vrstev).