Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

CEO Intelu věřil, že ovladače pro integrovaná GPU postačí i pro grafické karty

CEO Intelu Pat Gelsinger přiznal, že vedení společnosti předpokládalo, že ovladače používané pro integrované grafiky půjde s minimálními úpravami použít i pro samostatné grafické karty…

Minulý týden oznámil Intel finanční výsledky za druhý kvartál letošního roku, které zahrnovaly ztrátu přesahující půl miliardy dolarů. Tomu následovalo ohlášení definitivního konce úložišť Optane / 3DXpoint. Nebylo ale jedinou reakcí. Intel údajně uvažuje o možnosti ukončit vývoj a výrobu grafických karet Arc pro PC (profesionální akcelerátory a integrovaná GPU by zůstala), byť oficiálně tyto kroky popírá.

Další reakcí na finanční ztrátu, na které se spolupodílel nepovedený nástup grafických karet, je ukončení standardní podpory integrovaných grafických karet v procesorech šesté až desáté generace, to znamená SkylakeCascade Lake. Jejich podpora se přesune do režimu „legacy“, tedy na druhou kolej.

Coffee Lake-refresh (Core 9000) s integrovanou grafikou

Z toho lze usuzovat, že se Intel na jednu stranu chce více soustředit na softwarovou podporu novějších produktů - na druhou to trochu rozvrací původně ohlášené plány, že nová grafická divize bude fungovat nezávisle od té, kterou již Intel měl a která se starala o integrovaný hardware. Nakonec užší vazby mezi oběma skupinami nastínil CEO společnosti:

Softwarová podpora našich diskrétních grafických karet byla zjevně neúspěšná. Mysleli jsme, že budeme schopni využít software pro integrované grafiky, ale ten byl zcela nedostatečný pro úroveň výkonu, kompatibilitu s hrami ap., které jsme potřebovali. Takže nedosáhneme cíle čtyř milionů kusů samostatných grafických karet v letošním roce, i když nyní doháníme skluz a pracujeme na lepším softwaru. Přestože nedosáhneme zmíněného cíle, stále jsme na dobré cestě k dosažení tržeb přesahujících 1 miliardu amerických dolarů,

---

Ve druhém čtvrtletí jsme začali dodávat Intel Arc pro notebooky OEM výrobců, včetně společností Samsung, Lenovo, Acer, HP a Asus. Problémy dodavatelského řetězce vázané na COVID a naše vlastní problémy s připraveností softwaru způsobily zpoždění dostupnosti, na jehož řešení stále pracujeme. Karty Intel Arc A5 a A7 pro desktop se začnou dodávat ve třetím čtvrtletí.

--- Pat Gelsinger, CEO Intelu

Zmínkou o plánu prodat v letošním roce čtyři miliony grafických karet Gelsinger myslí příslib, který dal Intel začátkem letošního roku, v únoru:

Připomeňme, že již tehdy se jevil jako značně nerealistický, neboť by šlo o více než dvojnásobek grafických karet, než ročně prodává AMD a zhruba polovinu toho, co prodává Nvidia. Tento plán mohl vyjít jen za předpokladu, že by bezproblémové karty byly perfektně dostupné v hlavní vlně kryptománie, kterou ovšem promeškaly. Již v únoru navíc bylo od výrobců karet známo, že se do desktopu karty nemohou v prvním kvartálu dostat, takže by Intelu musel tyto čtyři miliony prodat za pouhé tři kvartály.

Vraťme se ještě k vazbě k integrovaným grafikám. Navzdory tomu, že nová grafická divize byla při zakládání prezentována opravdu jako nová a nezávislá na týmu pracujícím na integrovaných grafikách, se nyní z úst CEO dozvídáme, že vedení Intelu věřilo, že ovladače samostatných grafik vytvoří doladěním ovladačů mobilních GPU. Těžko říct, zda je více šokující fakt, že Intel něčemu takovému věřil, nebo že to přiznal. Je to překvapivé hned ze tří důvodů.

Pat Gelsinger s waferem Larrabee

Připomeňme, že Pat Gelsinger byl jednou z osob zodpovědných za vývoj grafických karet Intel Larrabee (wafer, kterým se chlubí na snímku výše). Již z této zkušenosti musel mít ponětí, jak složitá je softwarová podpora grafických karet. Za druhé: Integrované grafiky, a obzvlášť ty od Intelu, mají jednu charakteristickou vlastnost: Nejsou příliš rychlé, což samo o sobě značně zjednodušuje softwarovou podporu. Není potřeba řešit většinu moderních her, protože je nerozhýbou ani v omezených detailech. Není potřeba řešit limitaci ze strany procesoru, protože výsledné FPS jsou vždy limitované výkonem integrovaného GPU. Není potřeba řešit nestabilní snímkovou frekvenci, protože stabilitu snímkové frekvence u integrovaných grafik Intelu recenze tradičně neřešily. Toto vše - a spoustu jiného - je ale potřeba řešit u samostatných grafických karet. Třetí důvod můžeme ilustrovat připomenutím jednoho staršího vyjádření šéfa podpory integrovaných grafik. Ten v době, kdy AMD uvedla FreeSync, vyjádřil nadšení a oznámil, že by jej rád podporoval i na integrovaných grafikách Intelu. Když utekla poměrně dlouhá doba, podpora nepřišla a šéf podpory byl od novinářů požádán o vysvětlení, uvedl, že bohužel nedostává od vedení dostatečné prostředky na to, aby si mohl do ovladačů dovolit integrovat jakoukoli novinku. Je tedy až neuvěřitelné, že vedení Intelu bylo přesvědčeno o tom, že takové ovladače může použít v diskrétním segmentu při konkurenci firmám jako AMD a Nvidia.

Zdroje: 

Intel

Diskuse ke článku CEO Intelu věřil, že ovladače pro integrovaná GPU postačí i pro grafické karty

Čtvrtek, 4 Srpen 2022 - 23:52 | DDR0 | tak měl zkušenosti hlavně s procesory, tam se...
Čtvrtek, 4 Srpen 2022 - 19:54 | pavell | Tak stále může naházet vinu na toho před ním....
Čtvrtek, 4 Srpen 2022 - 19:48 | Waqtnhi | Já se divím že vůbec CEO Intelu takhle přiznal že...
Čtvrtek, 4 Srpen 2022 - 15:45 | Mirda Červíček | „ukončení standardní podpory integrovaných...
Středa, 3 Srpen 2022 - 22:05 | SudetChobot | Trust me, I'm engineer. :)
Středa, 3 Srpen 2022 - 21:19 | littleon | Nezpochybňuji, že Intel v jistých obdobích uměl a...
Úterý, 2 Srpen 2022 - 22:37 | Arctia | A když zapráskáš, tak akorát sebe. :-)
Úterý, 2 Srpen 2022 - 22:34 | Arctia | Čím? :-)
Úterý, 2 Srpen 2022 - 18:15 | Mali | No a neni to prave ten pruser? :-D Integrovane...
Úterý, 2 Srpen 2022 - 18:13 | RedMaX | Uz tu ten komentar je, ale napadl me zcela...

Zobrazit diskusi