CEO Intelu zmiňuje jako paralelu k ARM zkrachovalou Transmetu
Na otázku související s nástupem ARM, která se i díky Windows 8 dostává do role přímého konkurenta, odpověděl Otellini prostě, že Intel je společnost, která zažila nástup i konec řady značek včetně například Transmety. „Jsem v branži už dost dlouho, takže si takové případy dobře pamatuju, lidé přicházejí a zase odcházejí … Vítězí zkrátka nejlepší čip.“
Přestože ARM platforma zatím nabízí delší výdrž baterie, Otellini věří, že v současnosti je důležitější kompatibilita. Tablety vybavené procesory Intelu [a samozřejmě i AMD, které jsou taktéž x86 kompatibilní -pozn. redakce] umožňují běh prakticky všech aplikací napsaných pro předchozí generace Windows.
„Což není případ RT tabletů. Nejsem si jistý, že na nich běhá iTunes, nejsem si jistý, že na nich rozběhnete Quicken.“ Poté Otellini vyjádřil radost nad stále fungující symbiózou Wintel a závěrem už jen dodal, že nevěří, že by se lidé mohli přesunout k tabletům jakožto k primární platformě. „Samotný fakt, že většina tabletů je již dodávaná s klávesnicí, ukazuje, že i zákazníci došli ke stejnému závěru.“
I když musíme uznat, že v některých ohledech má CEO Intelu pravdu, připadá nám zmínka o Transmetě a bagatelizování vlivu ARM takové... lehce zoufalé. Možná se nám to jenom zdá, ale připadá nám, jakoby Intel do poslední chvíle nevěřil, že se ARM dokáže prosadit a ani do svých plánů nezařadil produkty, kterými by je v případě potřeby mohl smést z trhu.
Pokud si uvědomíme, že Intel má největší základnu inženýrů, největší kapitál v branži a nejlepší výrobní procesy, pak v tomto světle vypadá produkt jako Atom relativně slabě (možná by bylo namístě i silnější slovo). I když se snaží platformy Ivy Bridge a Haswell prezentovat jako primárně mobilní řešení, jsou tyto procesory se spotřebou téměř o řád nad ARM čipy, takže zatím Atom ve sféře tabletů adekvátně nahradit nemohou.
ARM má své jisté ve svém tradičním segmentu, a tak vývoj výkonnějších procesorů pro mobilní IT nemůže pro firmu skončit špatně, ať situace dopadne jakkoli. V případě neúspěchu (a zatím není jediný důvod domnívat se, že by se měl dostavit) může firma jet dál v původních kolejích. Naopak úspěch na poli mobilních telefonů a rostoucí zájem o tablety (byť souhlasíme, že primární platformou většiny uživatelů hned tak nebudou) ukazuje výrazně úspěšnější budoucnost, alespoň ve srovnání se značkami, které za éry Intelu „přišly a odešly“. Transmeta přecijen nedokázala svoji architekturu vnést do majority mobilních zařízení a navrch ještě přimět Microsoft, aby svůj tradičně x86-kompatibilní operační systém přešil na míru jejím procesorům.