CEO Nvidie: Chceme prodávat nejlepší čipy za cenu Intelova low-endu
CEO kalifornské zelené se pasoval do pozice mluvčího výrobců ARM čipů a řečnicky vyzval Intel, aby namísto snahy mermomocí udržet svoji pozici raději těmto firmám (Nvidia, Qualcomm, Apple a Texas Instruments) poskytl vlastní výrobní kapacity. „Proč nebýt výrobce pro všechny mobilní firmy? To přece není žádná ostuda.“
Mluvčí Intelu, Jon Carvill, ale kontroval slovy: „Naše výrobní technologie se v letech 2012 a 2013 stane klíčovou výhodou, takže je naším cílem stavět na ní vlastní produkty, nikoli výrobky konkurentů.“ Pro Intel jsou v současnosti důležité dva body: Chytit se v ultramobilním (konkrétně telefonním) trhu a udržet si pozici lídra v oboru výrobních technologií. Předáním druhé jmenované výhody konkurenci by se připravil o možnost úspěchu v segmentu, který historicky poprvé v objemu prodejů překonal osobní počítače.
Intel sice má zájem své kapacity nabídnout i ostatním výrobcům (spolupráci již ohlásili výrobci FPGA jako Achronix a Tabula), nikoli však přímé konkurenci, mezi kterou se s nástupem ARM platformy Nvidia definitivně zařadila.
Podle Huanga ale Intel může takovým rozhodnutím velmi utrpět - pokud nevyužije možnosti vyrábět pro ARMisty, bude s nástupem Windows 8 (které jsou x86 i ARM kompatibilní) stát proti řadě firem, za kterých mu samozřejmě nic nekápne. CEO Nvidie dále poukázal na další problém Intelu, kterým je údajně nízká cena Nvidia Tegry 3. „Je to věcí obchodního modelu, nikoli výkonu. Chceme vyrábět ty nejlepší čipy na světě a prodávat je po $40, což je cena, na které začíná low-end Intelu.“ Připomeňme, že koncem loňského roku uvedl analytik Romit J. Shah, že se cena Tegry 3 pohybuje v rozmezí $15-25, přičemž podle Jen-Hsun Huanga (ač nechtěl mluvit o konkrétní cenové politice) prý za $15 Tegru 3 neprodávají a skutečná cena je vyšší. $40 čip, který by měl ohrozit Intel, je tedy produktem relativně vzdálené budoucnosti a nebude třeba zdůrazňovat, že Intel na jeho vydání nebude čekat s rukama v kapsách.
HTC One X se SoC Tegra 3
čipy pro mobilní telefony překonaly v roce 2011 poprve prodeje PC procesorů
Další vize se už netýkaly modrého rivala, ale spíš transformace podoby současných počítačů. Klasické osobní počítače prý zaniknou a uživatelé zcela přejdou na plochá mobilní zařízení s výkonnými procesory, přičemž vše datově a výpočetně náročné budou obstarávat servery. Vzhledem k tomu, kolik jsme toho už slyšeli o zániku osobních počítačů, grafických karet nebo vůbec o konci hraní na počítači a jak (minimálně) se směrem k těmto vizím realita posunula, podobná konstatování považujeme spíš za zpestření všedního dne než definitivní nastavení směru vývoje.