„Cheatovací“ ovladač Intelu ukazuje ARC v o dvě příčky lepším světle
Integrované grafiky Intelu vždy dosahovaly velmi dobrých výsledků ve 3DMarku (většině novodobých verzí). Pokud jste si vzali GPU AMD nebo Nvidie a nastavili ho tak, aby ve hrách dávalo podobný výkon jako integrovaná grafika Intelu, pak ve stejné konfiguraci provedený test ve 3DMarku dosahoval i o několik desítek procent vyššího výkonu pro Intel.
Intel se zjevně rozhodl tuto výhodu ještě umocnit, aby podpořil nástup samostatných grafik Arc: Do jejich ovladačů zahrnul specifické výkonnostní optimalizace pro 3DMark, tedy takové, ze kterých profituje pouze 3DMark, nikoli ostatní aplikace. Autor 3DMarku (UL) takovou praktiku zakazuje, respektive skóre dosažené s takovým ovladače považuje za neplatné. Skóre nicméně existuje a bez ohledu na to, co si o něm myslí autor 3DMarku, může kolovat po internetu a být srovnáváno s výsledky konkurenčních karet. Intel sliboval, že do konce dubna vydá ovladače, které uživatelům umožní tuto optimalizaci (cheat z pohledu autorů 3DMarku) vypnout?
Do konce dubna přidáme do rozhraní možnost, která uživatelům umožní optimalizace pro konkrétní benchmarky zapínat a vypínat. Každý tak dostane možnost využít plný potenciál hardwaru Intel Arc v optimalizované zátěži, stejně jako základní výkon v benchmarku. Jakmile bude přepínač implementován a optimalizace pro benchmarky implicitně vypnuté, budou výsledky ovladače v souladu s požadavky UL. --- Lisa Pearce, Intel |
To se však nestalo:
K tradičnímu náskoku obvyklému pro grafiky Intelu se tedy přičítá ještě speciální výkonnostní optimalizace, takže výsledek 3DMarku je posunut skutečně o desítky procent oproti pozici v reálných hrách.
Proč Intel takto postupuje, ilustrovaly výkonnostní testy mobilní grafiky Arc A730M (řada 700 = high-end) uživatele Golden Pig Upgrade. Ten ve 3DMark Time Spy na Arc A730M naměřil grafické skóre 10 107 bodů:
S takovým výkonem se Arc A730M dostává o 5 % nad průměrné skóre mobilní GeForce RTX 3070 a dokonce i mírně nad <115W varianty GeForce RTX 3070 Ti.
Uživatel Golden Pig Upgrade ale později otestoval i několik her (Assassin’s Creed: Odyssey, Metro Exodus a F1 2020; vše ve dvou různých rozlišeních).
Redakce webu VideoCardz naměřené hodnoty herního výkonu srovnala s výkonem mobilního hardwaru Nvidie v databázi webu Notebookcheck a došla k závěru, že jde o hodnoty odpovídají GeForce RTX 3050 až GeForce RTX 3060.
Zatímco tedy výsledky z 3DMarku stavěly Intel Arc A730M do rozpětí mobilní GeForce RTX 3070 a GeForce RTX 3080, herní testy grafiku Intelu staví mezi mobilní GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3060. I přesto, že Arc A730M není nejvýkonnější model high-endové mobilní řady a očekává se ještě o něco rychlejší Arc A770M, nedá se očekávat, že by se s ním mohl Intel dostat herně výš než mírně nad GeForce RTX 3060.
Herní výsledky 6nm Arc A730M jsou tak nejlépe srovnatelné s bezmála 3,5 roku starou mobilní GeForce RTX 2070 vyráběnou ještě na 12nm linkách TSMC.
GPU @Weibo (1, 2), VideoCardz