Cherry Stream 3.0 - tenká membránová klávesnice v testu
Kapitoly článků
Klávesnice Stream 3.0 už ve svém názvu skrývá své evoluční předky, mezi kterými je dříve testovaná klávesnice Evolution Stream XT.
- Test Cherry Evolution Stream XT [11/2014]
Ta používá (používala) spínače typu Cherry SX, což v podstatě nejsou spínače v onom slova smyslu, který u Cherry očekáváme. Jde o membránové spínače, nad nimiž sedí lépe konstruované kloboučky než je běžná low-endová klasika. Tuto konstrukci vedle standardních desktopových klávesnic můžeme v různých obměnách vídat i u notebooků a její nespornou výhodou je nižší výška klávesnice/stisku, pokud zákazník něco takového hledá.
Oproti tehdejší US/QWERTY variantě modelu Evolution Stream XT je tento testovaný Stream 3.0 v CZ/QWERTY provedení typu s Enterem ve tvaru „obráceného L“ a s klávesou obsahující „ň“ u něj (nikoli absentující či vlevo u Shiftu).
Nic dalšího se dle mého nemění, spínače jsou stále typu Cherry SX a výrobce neuvádí, že by byly uvnitř nějak inovované, pouze zvýšil udávanou životnost z 10 na 20 miliónů úhozů (fotografie níže je z modelu Stream XT).
Cherry hovoří o tom, že zatímco u Evolution Stream XT byly popisky kláves natištěné, Stream 3.0 je již má vypálené laserem (takže vydrží podstatně déle), použit je také povrch z ABS (Akrylonitrilbutadienstyren, což je kopolymer velmi odolný proti mechanickému namáhání, takže klávesy by se neměly tolik stírat dohladka. Z ABS se kupříkladu vyrábí kostky stavebnice LEGO. Poslední novinkou pak je odolnost klávesnice proti polití.
Jak Cherry uvádí, skrývá se to v detailech. Nic z výše uvedeného není na první pohled vidět, naopak by se dala Stream 3.0 vnímat jen jako přeznačený předchozí model, nicméně pravý opak je pravdou. My si dnes samozřejmě nemůžeme zhodnotit vyšší mechanickou odolnost kláves proti setření a vyhlazení, o tom možná napíšu něco za X měsíců, jelikož pro tyto účely Stream 3.0 nyní používám jako primární klávesnici.