Čína kvůli nedostatku elektřiny odstavila některé továrny zásobující svět IT
Během letošního roku se s nedostatkem elektrické energie několikrát potýkal Tchaj-wan (existující problém ještě prohloubil nedostatek vody v první polovině roku a odstávka vodních elektráren). Od první poloviny září musí podobnou situaci řešit i Velká Británie, která v důsledku požáru přišla o připojení jednoho z kabelů vedoucích z pevninské Evropy.
Nyní se do klubu energetické krize třetího věku hlásí Čína. Příčinou je kombinace zpřísňování emisních standardů, oživení výroby po koronavirovém výpadku a tomu nedostačující dodávky uhlí, které zásobuje klíčové elektrárny (již tak omezované novými emisními standardy, které nestíhají plnit). Uhelné elektrárny Čínu jsou zodpovědné za plnění 56 % energetických nároků země.
Provizorním krokem k řešení energetických výpadků bylo zavedení regulací ve špičce a odstávka některých továren. Tu potvrdilo již více než deset výrobců. Tento krok se nejspíš dotkne i západního světa, neboť již vyplulo na povrch, že mezi zavřené provozy patří i dodavatelé společností Apple (Pegatron, Unimicron nebo Eson Precision Engineering Company ze skupiny Foxconn) a Tesla (obavy z důsledku těchto výpadků vyjádřil na Twitter Elon Musk).
Teoreticky mohou časem vyplynout i další dopady, neboť v Číně funguje i řada provozů na pouzdření čipů, výrobu substrátů, výrobu pamětí a dalších, jejichž omezení by se nedotklo pouze jednotlivých značek, ale mělo by neblahý dopad na svět IT jako takový. Aktuální výpadky ve výrobě se navíc mohou projevit v době, kdy budou předvánoční nákupy na maximu, což (krom již očekávaného poklesu produkce z různých dalších důvodů) může výrazně ovlivnit celosvětové výdělky na předvánočních nákupech. Prozatím víme jen to, že nebyly zasaženy tchajwanské společnosti TSMC a SUMC.