Čína rozkryla kartelové praktiky výrobců pamětí
Čínský státní úřad pro regulaci trhu vede antimonopolní vyšetřování na trhu s pamětmi. Podle pana Wu Zenghou, který úřad vede, zaznamenalo vyšetřování významný posun a byly během něj nalezeny nezvratné důkazy o kartelových praktikách společností Micron, Samsung a SK Hynix, které ovládají většinu (nejen čínského) trhu.
V současnosti na tomto poli probíhá i určitý mocensko politický boj mezi Čínou a USA. Čínské firmy obvinil americký Micron z nelegálního užívání technologií UMC a Fujian. Soud dal žalující straně zapravdu a zakázal dovoz 26 produktů Micronu do Číny. USA naopak z důvodu údajné národní bezpečnosti zakázala všem americkým firmám dodávat jakékoli zboží a technologie Fujianu. Micron krom toho čínské výrobce pamětí obvinil z průmyslové špionáže.
Zdá se však, že karetolvé praktiky výrobců pamětí stojí alespoň částečně mimo tyto spory, protože podobná obvinění, s jakými přišla Čína, řeší od letošního jara i USA. To samozřejmě nevylučuje možnost, že se i tato kauza zpolitizuje a závěry soudů budou vůči jednotlivým aktérům nezanedbatelně odlišné na půdě USA a na půdě Číny.
Například v letech 2002-2006 a 2010 byly již obdobné kauzy řešeny na půdě USA a EU. Krom hlavních aktérů, tedy Micronu, Samsungu a SK Hynix, se nálezy soudů týkaly i značek jako Infineon, NEC, Hitachi, Mitsubishi, Toshiba, Elpida a Nanya. Firmy tehdy dostaly pokuty v řádovém úhrnu stovek milionů dolarů, přičemž žádný finanční postih nemusel platit americký Micron, který - ač byl shledán vinným - si vysloužil plnou imunitu k pokutám. Zdůvodněním bylo, že při vyšetřování pomohl nekalé praktiky rozkrýt.