Cisco RV220W
Kapitoly článků
Rozhraní routeru Cisco RV220W je velmi podobné tomu, které jsme měli možnost otestovat v již recenzovaném switchi Cisco SG300-28P. V tomto případě jsme však na rozdíl od zmíněného switche neměli problém s ovládáním z jiných prohlížečů než Internet Explorer.
Po prvním přihlášení s přednastavenými přihlašovacími údaji vás přivítá základní průvodce, který vám pomůže s konfigurací internetového připojení, nastavením bezdrátové sítě a samozřejmě změnou standardního hesla.
Menu administračního rozhraní je rozděleno do deseti kategorií a nabízí tak nepřeberné množství nejrůznějších nastavení. A to jak pokud jde o monitoring sítě, samotné směrování paketů, nastavení vlanů nebo bezdrátové sítě. Wi-fi Podpora VPN je podobná jako u Linksysu, zde je však nastavení mnohem podrobnější, například pokud jde o šifrování nebo přístup jednotlivých uživatelů. Pdporováno je jak IPsec, tak SSL VPN a pomocí QuickVPN klienta se může připojit až 25 uživatelů.
Pokud jde o bezdrátovou síť, stojí za pozornost podpora až čtyřech virtuálních bezdrátových sítí (čtyřech SSID), které můžete libovolně přiřazovat do oddělených vlanů. Jak už bylo zmíněno, využít můžete pásmo 2,4 GHz nebo 5 GHz. K tomu router využívá dvě externí antény se ziskem 2 dBi a jednu interní směrovou se ziskem 6,6 dBi.
Značná část nastavení je věnována firewallu. Filtrovat můžete jednotlivé pakety pomocí stavového firewallu, blokovat lze předdefinované potenciálně nebezpečné chování (ochrana před zahlcením či multicasty), podobně jako u předchozího Linksys routeru lze filtrovat navštívené webové stránky dle klíčového slova nebo URL, případně jen některý něchtěný obsah (skripty, cookies...). Z hlediska bezpečnosti pomůže i detailní logování firewallu, které lze jednoduše zapnout. Nastavení DMZ či přesměrování portů je samozřejmostí. Také Cisco RV220W podporuje službu ProtectLink, kterou si můžete k routeru volitelně dokoupit.
Pokud jde o řízení síťového provozu, můžete určovat priority jak na základě jednotlivých portů, tak na základě síťových protokolů. K dispozici jsou čtyři stupně priorit.