Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co je uvnitř - S620

S625FC Car PC, S620, S631
Dnes se podíváme na takové malé „tři oříšky pro Popelku“, přesněji řečeno tři malé počítače SUMICOM od firmy King Young Technology, jeden hezčí než druhý. Šanci podívat se na tyto tři drobečky jsme neodmítli, protože co je malé, to je milé, zejména jde-li o počítače. Nečekejte výkonnostní testy, ty rozhodně nebyly předmětem našeho zkoumání a mrkneme se na ně jen velice okrajově. Především nás zajímalo, co je uvnitř, jak je to tam uspořádáno a v neposlední řadě jde také o případný komfort, s jakým se dá s těmito počítači pracovat. Přivítejme tedy tři relativně malé počítače, z nichž jeden obsahuje Pentium 4, druhý Pentium M a třetí, který nemá jediný větrák, Celeron M.

Kapitoly článků

S620 – „Pentium 4“

Na rozebírání těchto počítačů je sympatická jedna věc. Odšroubujete zadní kryt a počítač z šasi vyjede jako bageta z celofánu.

S620 uvnitř - levý bok

S620 uvnitř - pravý bok

S620 uvnitř - pohled shora

Co určitě nelze přehlédnout, je zajímavý „fén“ na procesor. Dlužno dodat, že svou roli plní svědomitě, byť v některých situacích trochu hlasitě. Pochopitelně je automaticky regulován teplotou procesoru.

S620 uvnitř - vyklopený pevný disk s mechanikou
S620 uvnitř - vyklopený pevný disk s mechanikou - detail

O něco nápadnější, avšak méně netradiční je samozřejmě optická mechanika, pod kterou se krčí tradiční 3,5palcový pevný disk. Obojí je připojeno klasickým PATA kabelem k základní desce, přičemž jak mechanika, tak disk jsou na svém vlastním kanálu pány (čili jako Master). Obojí je jako jeden kus přišroubování k desce a pod tím vším se krčí čipset krytý vlastním jednoduchým pasivním chladičem.

S620 uvnitř - pevný disk a mechanika
S620 uvnitř - konektory pevného disku a mechaniky

Na optické mechanice je podobná redukce, jakou používáme při recenzování slim mechanik. Všimněte si na ní však jedné zajímavosti – vidíte někde přívod napájení do mechaniky? ;-) Skutečně, žádný tam není, mechanika se musí živit tím, co najde v IDE kabelu.

S620 uvnitř - pevný disk - popisný štítek
S620 uvnitř - CD-ROM mechanika - popisný štítek

Pevný disk je v tomto případě 40GB Western Digital, optická mechanika je ve všech počítačích stejná a jde o 24rychlostní CD-ROMku Teac CD-224E. Na instalaci Windows XP stačí, na Vistu je však lepší připojit nějakou DVD, třeba do USB („bootování“ PC přes USB funguje spolehlivě). Vista na těchto strojích běží, ale na co určitě můžete zapomenout, je grafické rozhraní Windows Aero.

S620 uvnitř - větrák na procesor
S620 uvnitř - Větrák na procesor zespodu

Poměrně sympatický je větrák, který by se spíše než „fan“ (z angličtiny) dal nazvat „fén“, který z něj činí plastový odnímatelný nástavec. Tento větrák ohřátý vzduch z procesoru (přesněji z měděného chladiče na něm posazeného) odebírá a fouká jej ven. Plastový nástavec by měl zajistit, aby šel ven pokud možno všechen nasátý vzduch. Praxe ukázala, že procesor lze uchladit i při nejvyšším zatížení, k jeho zpomalování přehřátím nedocházelo. Ne, že by byl při intenzivním vytěžování tento chladič nějak tichý, ale snést se to dalo, což se nedá říci o počítači s procesorem Pentium M, ke kterému se dostaneme hned po tomto „pé-čtveráku“.

S620 uvnitř - odstrojená základní deska s procesorem a pamětí

A to už se dostáváme k základní desce kompletně zbavené chlazení a úložiště. A zjišťujeme, že procesor je v socketu 478, na případný upgrade na dvě jádra tedy můžeme rovnou zapomenout. Umyjeme tedy procesoru hlavičku a mrkneme se, co to je zač.

S620 uvnitř - Procesor Pentium 4
S620 uvnitř - Spodek procesoru Pentium 4

Ano, teď už můžeme říci, že jsme v rukou měli dost raritní kousek. Šlo o testovací vzorek Pentia 4 do socketu 478. Obávám se, že v prodávaných počítačích SUMICOM na testovací vzorky nenarazíte ;-). Rovnou prozradíme, že ve zbývajících dvou počítačích už byly procesory „běžné“.

S620 uvnitř - severní můstek i865GV
S620 uvnitř - jižní můstek ICH5

Vlevo vidíte severní můstek i865GV alias „Springdale“, který v sobě integruje dvoukanálový paměťový řadič (max. DDR-400) a grafiku Intel Extreme Graphics 2. Vpravo je pak jižní můstek, konkrétně nejjednodušší ICH5 (bez RAID funkcí). Rozhodně tedy žádná moderna. Do kanceláře jde však o dostačující řešení.

S620 uvnitř - FireWire čip Agere LFW3226-100
S620 uvnitř - AC97 audio kodek Realtek ALC655

FireWire (IEEE1394a) zde zajišťuje čip od firmy Agere Systems, zvuk byl svěřen šestikanálovému (5.1) AC’97 kodeku Realtek ALC655. Tuto dvojici čipů jsme nalezli taktéž v obou dalších testovaných počítačích.

Kapitoly článků

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Malé počítače SUMICOM

Pátek, 21 Září 2007 - 15:28 | Anonym | ano, koupim li do toh procesor, pamet dvd palirnu...
Úterý, 9 Leden 2007 - 11:32 | Anonym | WIFT: To se dá dát i do šuplíku, když na to...
Úterý, 9 Leden 2007 - 09:22 | WIFT | >> fabian: Pominu-li fakt, že mám...
Pondělí, 8 Leden 2007 - 13:33 | Anonym | Designově humus, na stůl bych si tohle strašidlo...
Sobota, 6 Leden 2007 - 11:01 | Anonym | ....obsahuje Pentium 4 a kromě CD-ROM mechaniky...
Sobota, 6 Leden 2007 - 05:41 | Xspy | Je to pěkný ale drahý , tak holt přiložíme k C3 a...
Sobota, 6 Leden 2007 - 01:08 | Hoooba | koukam ze jsem napsal zdroj se s nazacatku, to je...
Sobota, 6 Leden 2007 - 01:05 | Hoooba | Ten nejmensi je hodne dobra vecicka ale ne za...
Pátek, 5 Leden 2007 - 22:40 | Stanislav Pištěk | No je to sice pekne, ale ta cena. To radej koupim...
Pátek, 5 Leden 2007 - 22:38 | Anonym | 2JohnDoe: redukciu na slim mechaniku maju napr....

Zobrazit diskusi