Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Provoz a porovnání

S625FC Car PC, S620, S631
Dnes se podíváme na takové malé „tři oříšky pro Popelku“, přesněji řečeno tři malé počítače SUMICOM od firmy King Young Technology, jeden hezčí než druhý. Šanci podívat se na tyto tři drobečky jsme neodmítli, protože co je malé, to je milé, zejména jde-li o počítače. Nečekejte výkonnostní testy, ty rozhodně nebyly předmětem našeho zkoumání a mrkneme se na ně jen velice okrajově. Především nás zajímalo, co je uvnitř, jak je to tam uspořádáno a v neposlední řadě jde také o případný komfort, s jakým se dá s těmito počítači pracovat. Přivítejme tedy tři relativně malé počítače, z nichž jeden obsahuje Pentium 4, druhý Pentium M a třetí, který nemá jediný větrák, Celeron M.

Kapitoly článků

Provoz

Tři počítače SUMICOM na klasickém PC toweruVšechny tři počítače mají něco do sebe, ale kdybych si měl vybrat, sáhnu kupodivu po tom nejpomalejším. Žádný z nich totiž nenabízí úchvatný grafický výkon, všechny mají grafiku integrovanou, takže na hry to rozhodně není, spíše na práci do kanceláře. Celeron M na 1,5 GHz sice není žádný rychlík, ale také jej nelze považovat za žádného šneka, jeho výkon je na kancelářské aplikace dostačující. Hodně také udělá paměť a pevný disk, což jsou snadno modifikovatelné komponenty, ale pasivní chlazení celého stroje, kde je vlastně 2,5palcový pevný disk jediné, co se točí, to je skutečně něco, na co když si zvyknete, už nechcete jinak. Ticho, které počítač doslova vyluzoval, málem přehlušovalo i okolní šum. S něčím tak tichým dělat, to je skutečně radost.

S631 v 5,25palcové pozici běžného PCNaproti tomu co se chlazení týče, musím jako nejhorší ohodnotit počítač s Pentiem M. Nejenže je větrák nepříjemně hlučný, ale navíc je nedostatečný. Pokud jde o stroj s Pentiem 4, ten bych zařadil někam hodně blízko Celeronovému kousku (pak dlouho nic a teprve potom mašinka s Pentiem M). Větší větrák byl rozhodně příjemnější na poslech, přičemž výkon procesoru a svižnost 3,5palcového disku fakt, že byl větrák slyšet, vykompenzovaly. Navíc chlazení je dostatečné.

Jinak se ale se všemi počítači dělalo oproti stolním velkým „kysnám“ náramně příjemně. Považte – jaký počítač můžete strčit do 5,25palcové pozice běžné desktopové PC skříně? ;-) Takový počítač se opravdu vejde i na hodně stísněné pracoviště.

Krátce ke Car PC

BIOS Car PC obsahuje navíc jednu speciální položku, která stojí za zmínku. Je jí Car PC Delay Timer Setup a nastavuje se zdě zpožděný start po nastartování auta (tedy pro případ, že si opravdu počítač namontujete do vašeho vozu).

BIOS S625FC Car PC - Car PC Delay Timer Setup
BIOS S625FC Car PC - Car Start Delay Timer
BIOS S625FC Car PC - Key Removed Delay Timer

To se hodí při startování motoru, kdy je v mnohých autech přerušena dodávka proudu do některých částí a navíc napětí často kolísá, což by nemuselo počítači dělat dvakrát dobře, kdyby už běžel. Druhá položka v setupu se váže k vytažení klíče, což naopak působí jako vypínač. Nastavením se ovlivňuje, za jak dlouho se má počítač vypnout (operační systém si to pak obslouží jako při stisknutí tlačítka napájení).

Možnosti vzhledu

K počítačům byl přiložen dokument, který vyobrazuje různé varianty vzhledu předního a zadního panelu. Rozhodně nejsou možnosti počítačů SUMICOM omezeny jen na přední CD-ROM mechaniku a „standardní“ sadu konektorů a tlačítek. Níže na obrázku si můžete všimnout různých variant provedení. V každém rámečku je vždy horní nákres ukázka předního panelu a spodní nákres zadního panelu.

Možnosti vzhledu zadních panelů

Ačkoli srovnání výkonu není cílem tohoto článku, přeci jen se letmo na pár detailů podíváme. Na začátek si ale připomeneme pohledem na několik známých screenshotů, s čím máme vlastně tu čest.

Procesory

CPU-Z - Procesor
„Pentium 4“ „Pentium M“ „Celeron M“
S620: CPU-Z - CPU - Pentium 4 S631: CPU-Z - CPU - Pentium M S625FC Car PC: CPU-Z - CPU - Celeron M
Windows XP - vlastnosti systému
„Pentium 4“ „Pentium M“ „Celeron M“
S620: Informace o počítači z Windows XP - Pentium 4 S631: Informace o počítači z Windows XP - Pentium M S625FC Car PC: Informace o počítači z Windows XP - Celeron M

Všimli jste si, jak nadetekoval program CPU-Z Pentium 4? Jednak potvrdil, že jde o testovací vzorek (ES), ale pak se nám také snaží namluvit, že jde o Celeron. Zřejmě s těmito starými kousky už asi moc nepočítá. Ať tak jako tak, jeho spotřeba je každopádně 59,3 W. U Pentia M je to 27 W a Celeron M si vystačí s 21 W. Tedy tak praví „papíry“. My jsme se podívali na reálnou spotřebu celých sestav, ale o tom až za chvilku.

Základní desky a paměti

CPU-Z - Motherboard (čipsety)
„Pentium 4“ „Pentium M“ „Celeron M“
S620: CPU-Z - informace o základní desce S631: CPU-Z - informace o základní desce S625FC Car PC: CPU-Z - informace o základní desce
CPU-Z - Paměti
„Pentium 4“ „Pentium M“ „Celeron M“
S620: CPU-Z - informace o paměti S631: CPU-Z - informace o paměti S625FC Car PC: CPU-Z - informace o paměti
S620: CPU-Z - informace z SPD paměťového modulu S631: CPU-Z - informace z SPD paměťového modulu S625FC Car PC: CPU-Z - informace z SPD paměťového modulu

Paměťový subsystém byl stejný u počítače s Pentiem 4 a Celeronem M, neboť používají podobný čipset a nachlup stejné paměťové moduly. U Pentia M šlo o novější DDR2 paměť. Ve všech případech byl provoz jednokanálový díky jedinému paměťovému modulu v každém PC. Jen počítač s Pentiem 4 by asi byl schopen i dvoukanálového provozu, neboť paměťové sloty má dva a čipset to umožňuje. U Pentia M by to čipset taky zvládl, ale slot je v takovém PC jen jeden. U Celeronu M je zase omezení v čipsetu, takže druhý paměťový modul by práci neurychlil.

Multimédia

Zvuk - Realtek ALC655
„Pentium 4“ „Pentium M“ „Celeron M“
S620: Informace z Realtek SoundManageru S631: Informace z Realtek SoundManageru S625FC Car PC: Informace z Realtek SoundManageru

Ačkoli je ve všech počítačích stejný zvukový čip (AC’97 kodek Realtek ALC655), vlastnosti AC’97 jsou lépe využity jen u stroje s procesorem Pentium M, jehož jižní můstek ICH6-M podporuje vedle HD Audia také AC’97 ve specifikaci 2.3, která mimo jiné definuje schopnost detekovat zapojení audio konektorů (jack sensing).

CD-ROM mechanika - DVDInfoPro
DVDInfoPro - Teac CD-224E-N

Jelikož je CD-ROM mechanika ve všech počítačích stejná, vystačíme si tentokráte s jedním obrázkem. Stejně jednoduše se podíváme také na čtení datového CD.

CD-ROM mechanika - Nero CD-DVD Speed - čtení datového CD
Nero CD-DVD Speed - Teac CD-224E-N

Tak si říkám, kdopak by asi neznal tuto legendární 24rychlostní CD-ROM mechaniku? ;-)

Kapitoly článků

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Malé počítače SUMICOM

Pátek, 21 Září 2007 - 15:28 | Anonym | ano, koupim li do toh procesor, pamet dvd palirnu...
Úterý, 9 Leden 2007 - 11:32 | Anonym | WIFT: To se dá dát i do šuplíku, když na to...
Úterý, 9 Leden 2007 - 09:22 | WIFT | >> fabian: Pominu-li fakt, že mám...
Pondělí, 8 Leden 2007 - 13:33 | Anonym | Designově humus, na stůl bych si tohle strašidlo...
Sobota, 6 Leden 2007 - 11:01 | Anonym | ....obsahuje Pentium 4 a kromě CD-ROM mechaniky...
Sobota, 6 Leden 2007 - 05:41 | Xspy | Je to pěkný ale drahý , tak holt přiložíme k C3 a...
Sobota, 6 Leden 2007 - 01:08 | Hoooba | koukam ze jsem napsal zdroj se s nazacatku, to je...
Sobota, 6 Leden 2007 - 01:05 | Hoooba | Ten nejmensi je hodne dobra vecicka ale ne za...
Pátek, 5 Leden 2007 - 22:40 | Stanislav Pištěk | No je to sice pekne, ale ta cena. To radej koupim...
Pátek, 5 Leden 2007 - 22:38 | Anonym | 2JohnDoe: redukciu na slim mechaniku maju napr....

Zobrazit diskusi