Porovnání - pokračování
Kapitoly článků
Pevné disky
|
Ve srovnání pevných disků musí 3,5palcový WDC svou rychlostí zákonitě vybočovat z řady. Z té pak vybočuje ještě 2,5palcový disk v počítači s Celeronem M, protože má o 20 GB vyšší kapacitu než jeho soupeři. Oba 2,5palcové disky mají téměř nachlup shodný průběh čtení, akorát 60GB má tuto křivku rozloženou do větší kapacity. Má totiž narozdíl od 40GB modelu dvě plotny, ale tu druhou využívá jen z jedné strany (každá strana jedné plotny představuje v tomto případě 20 GB).
Windows Vista
Plynule přecházíme k měření nějakého toho výkonu, tentokrát jsme vyzkoušeli, jak se bude na tyto počítače tvářit operační systém Windows Vista. Jak již bylo zmíněno, Windows Aero je pro integrované grafiky čipsetů v těchto strojích pasé. Proto také dostaly všechny počítače celkové hodnocení „1,0“, protože Windows Experience Index je založen vždy na hodnocení nejslabšího článku.
Pokud jde o Experience Index pevných disků, Vista pouze potvrdila, co již pravil HD Tach. 2,5palcové disky si vedou stejně, 3,5palcový je o poznání svižnější.
|
Pak je tu také hodnocení výkonu procesorů systémem Windows Vista (sice jde o pre-RTM verzi, ale můžeme předpokládat, že oproti finální se v tomto ohledu nic nezměnilo). Procesory jsou odstupňovány podle nejvýkonnějšího po nejméně výkonný, takže Pentium 4 (2,53 GHz), Pentium M (1,73 GHz) a Celeron M (1,5 GHz) dostaly 3,6, 3,4 a 3,2 bodů.
Zajímavé je to však s pamětí. Ač měly počítače s Pentiem 4 a Celeronem M stejný typ pamětí běžících na stejné frekvenci, DDR-333 paměti na čipsetu i865G si „podávají ruce“ s DDR2-533 na čipsetu i915GM. Možná tušíte, proč to mu tak je. Pokud ne, pak si u screenshotů programu CPU-Z ohledně paměťového subsystému všimněte, že počítač s Pentiem 4 si aktivoval „performance“ režim. Je to poněkud zvláštní, čipset i865G by tuto funkci (PAT) mít teoreticky neměl, tu Intel přiznává jen u i875P. Zjevně však přítomna je a má i svůj vliv. Ostatně možná si vzpomenete, jak tuto technologii kdysi rozjela firma Asustek na své desce P4P800 s čipsetem i865PE. Intel sice slíbil, že tomu zamezí, v námi testovaném PC s Pentiem 4 však toto funguje i na čipsetu i865G. Ono je to pozoruhodné také proto, že se původně tvrdilo, že PAT pojede jen s procesory s 800MHz sběrnicí a DDR-400 paměťmi. Ty námi testovaný počítač sice má, ale jedou jako DDR-333 a procesor má sběrnici jen na 533 MHz. Inu, cesty elektronů jsou nevyzpytatelné…
Teplota procesorů
Podíváme se také na teplotu procesorů při zatížení. K měření byl použit program SpeedFan.
|
Zahřívání a chladnutí Pentia 4 je poměrně pozvolné, naopak Pentium M a Celeron to „berou hopem“. Zatímco Pentium 4 se s teplotou drželo v celkem rozumných mezích (kolem 50 °C), Pentium M byl takřka neuchladitelné. S teplotou dosahující bezmála k 80 °C už musel něco dělat i Thermal Management a tak procesor při zátěži delší než několik málo minut musel „throttlovat“.
Na obrázku s Celeronem M jsou grafy dva. Přiznám se, že jsem příliš nepobral, který vlastně patří procesoru. Měl jsem podezření, že červený, ale přijde mi to dosti nepravděpodobné, protože teplota při zátěži nepřesahuje zvýšenou lidskou, což je prostě neuvěřitelné, když počítač je zjevně teplý. Těch 48 °C by bylo pravděpodobnějších, ale postrádám trochu klesající tendenci při opadnutí zátěže. Nic to však nemění na faktu, že Car PC s pasivně chlazeným Celeronem M byl relativně v porovnání s aktivně chlazenými soupeři „studený jako psí čumák“.
Spotřeba
Dostáváme se k energetické náročnosti. Měřila se pochopitelně celá sestava včetně zdroje, tedy kolik wattů si vezme který počítač z rozvodné elektrické sítě. Zatěžován byl v tomto případě pouze procesor coby zřejmě energeticky nejnáročnější součástka celého PC.
|
Výsledky naplnily očekávání. Počítač s Pentiem 4 je prakticky komprimátem desktopu, smrsknutí do menšího prostoru se však těžko odrazí na spotřebě, kterou má na své parametry odpovídající. Samozřejmě nejhezčí spotřebu má Car PC s Celeronem M, které se chladí zcela pasivně. Protože má však Celeron M nejméně úsporných funkcí, je také rozdíl ve spotřebě v klidu a při zátěži nejmenší. K tomu však přispívá i fakt, že procesor má sám o sobě spotřebu už tak dost malou, takže na celkovou energetickou náročnost má nezanedbatelný vliv také zbytek počítače. Nicméně těch necelých 30 W při zátěži je skutečně krásný výsledek, ať se na to koukáme z jakéhokoli úhlu. Navíc počítač s Pentiem M rozhodně nenabízí dvojnásobný výkon, zato s energetickou náročností se ke dvojnásobku dosti blíží. Nakonec to ticho při práci s Car PC – nemohu si pomoci, ale tenhle kousek se mi prostě líbí opravdu ze všech nejvíc.