Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co je uvnitř - S631

S625FC Car PC, S620, S631
Dnes se podíváme na takové malé „tři oříšky pro Popelku“, přesněji řečeno tři malé počítače SUMICOM od firmy King Young Technology, jeden hezčí než druhý. Šanci podívat se na tyto tři drobečky jsme neodmítli, protože co je malé, to je milé, zejména jde-li o počítače. Nečekejte výkonnostní testy, ty rozhodně nebyly předmětem našeho zkoumání a mrkneme se na ně jen velice okrajově. Především nás zajímalo, co je uvnitř, jak je to tam uspořádáno a v neposlední řadě jde také o případný komfort, s jakým se dá s těmito počítači pracovat. Přivítejme tedy tři relativně malé počítače, z nichž jeden obsahuje Pentium 4, druhý Pentium M a třetí, který nemá jediný větrák, Celeron M.

Kapitoly článků

S631 – „Pentium M“

S631 uvnitř - levý bok

S631 uvnitř - pravý bok

S631 uvnitř - pohled shora

Mašinka s Pentiem M je o poznání nižší, je tedy jasné, že uvnitř se asi 3,5palcový harddisk tísnit nebude. Samozřejmě, je zde o poznání placatější 2,5palcový.

S631 uvnitř - pevný disk a mechanika
S631 uvnitř - pevný disk - popisný štítek

Rozhodně je zde pozoruhodná montáž. CD-ROM mechanika je s pevným diskem spojena kovovou konstrukcí, která je přišroubována k základní desce tak, že konektory na plošném spoji této konstrukce přesně zapadají do konektorů na základní desce. Kapacita disku je rovněž 40 GB.

S631 uvnitř - SO-DIMM DDR2 paměť
S631 uvnitř - Paměťový DDR2-533 modul 512 MB SO-DIMM

Jako jediný má tento počítač ze všech tří testovaných DDR2 paměť a to rovnou v „notebookovém“ SO-DIMM provedení. Už z toho lze vytušit, že čipset bude novější než v případě počítače se 478pinovým Pentiem 4. Ale k tomu se dostaneme.

S631 uvnitř - chladič na procesor
S631 uvnitř - chladič na procesor zespodu

Větrák, který je v chladiči na procesoru v tomto počítači, je menší a o to hlučnější. Nevím, jak vy, ale já vysoké bzučivé otáčky snáším dost špatně a díky tomu si tento počítač u mě vysloužil významné mínus. Mobilní procesor má navíc relativně nepříjemnou vlastnost, že kromě toho, že rychle chladne, se také rychle ohřívá, a to při sebemenší příležitosti. Stačí spustit aplikaci a procesor se trochu zahřeje. Jeho vnitřní čidlo dá systému zprávu o zahřátí a ten okamžitě přidá na větráku. Co na tom, že procesor zase rychle zchladne, když přestane pracovat. Zkrátka je každou chvíli slyšet roztáčení a zpomalování větráku. A to není nic příjemného. Dá se to sice v BIOSu „poladit“, ale pak zase hrozí riziko přehřívání. Ačkoli bylo chlazení nastaveno spíše akusticky nesnesitelným způsobem, procesor se při maximálním dlouhodobějším vytěžování nestíhal uchladit. Tento malý větrák je hodně slyšet, ale je málo účinný. „Throttlování“ neboli zpomalování vlivem přehřívání bylo u tohoto procesoru po několika minutách plného zatížení nevyhnutelné, byť se větráček mohl ufoukat. Přitom o nesprávném nasazení nemohla být řeč, neboť počítač byl docela dost teplý jako celek, pokud nemáte vyloženě azbestové ruce, není jejich položení na takto rozhicovaný počítač nic příjemného. Narozdíl od předchozího počítače s Pentiem 4, kde ventilátor odsává teplý vzduch z chladiče a vyfukuje jej ven, zde je „studený“ vzduch nasáván odkudsi zevnitř počítače a je hnán přes žebrování hliníkového chladiče mimo něj. „Studený“ je v uvozovkách záměrně, nasávací otvor je totiž zrovna nad chlazením severního můstku, který tento vzduch částečně „předehřívá“, i když asi relativně zanedbatelně. Ale bezesporu je tímto způsobem chlazen i onen severní můstek.

S631 uvnitř - odstrojená základní deska s procesorem

Po odstrojení se i zde dostáváme k samotnému procesoru a čipsetu. Procesorem je Pentium M, přičemž je docela úsměvné vidět, že je menší než samotný severní můstek ;-). Teplovodivé „patlivo“ jsme tentokráte nechali na svém místě, aby se nepoztrácelo.

S631 uvnitř - Procesor Pentium M
S631 uvnitř - Spodek procesoru Pentium M

Díváte se na Pentium M 740 s frekvencí 1,73 GHz, 533MHz sběrnicí, 2 MB velikou L2 cache a spotřebou do 27 W. Vyráběn je 90nm technologií (jádro „Dothan“) a dle specifikace může jít s teplotou až na 100 °C.

S631 uvnitř - severní můstek i915GM
S631 uvnitř - jižní můstek ICH6-M

Použitý čipset je i915GM s integrovanou grafikou S631 uvnitř - DVI transmitter Chrontel CH7307C Jižní můstek je též z řady mobilních, jde o ICH6-M. Pokud jste se pozorně zadívali na základní desku výše, mohli jste si všimnout i jednoho Serial ATA portu. Ten zde využitý není, ale klidně by mohl, třeba kdyby někdo chtěl větší pevný disk a rovnou na Serial ATA.

A protože má tento počítač DVI výstup, musí tu někde být patřičný čip. I ten jsme našli a je jím DVI Transmitter CH7307C od firmy Chrontel, který je vnitřně zapojen na SDVO výstup čipsetu. V případě desktopových čipsetů s integrovanou Intel grafikou můžete znát DVI výstup v podobě tzv. ADD karet, které se strkají do PCI Express ×16 slotů.

Kapitoly článků

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Malé počítače SUMICOM

Pátek, 21 Září 2007 - 15:28 | Anonym | ano, koupim li do toh procesor, pamet dvd palirnu...
Úterý, 9 Leden 2007 - 11:32 | Anonym | WIFT: To se dá dát i do šuplíku, když na to...
Úterý, 9 Leden 2007 - 09:22 | WIFT | >> fabian: Pominu-li fakt, že mám...
Pondělí, 8 Leden 2007 - 13:33 | Anonym | Designově humus, na stůl bych si tohle strašidlo...
Sobota, 6 Leden 2007 - 11:01 | Anonym | ....obsahuje Pentium 4 a kromě CD-ROM mechaniky...
Sobota, 6 Leden 2007 - 05:41 | Xspy | Je to pěkný ale drahý , tak holt přiložíme k C3 a...
Sobota, 6 Leden 2007 - 01:08 | Hoooba | koukam ze jsem napsal zdroj se s nazacatku, to je...
Sobota, 6 Leden 2007 - 01:05 | Hoooba | Ten nejmensi je hodne dobra vecicka ale ne za...
Pátek, 5 Leden 2007 - 22:40 | Stanislav Pištěk | No je to sice pekne, ale ta cena. To radej koupim...
Pátek, 5 Leden 2007 - 22:38 | Anonym | 2JohnDoe: redukciu na slim mechaniku maju napr....

Zobrazit diskusi