Cooler Master V550S: zlatá platforma od Enhance Electronics
Kapitoly článků
Sekundární strana
Zdroj využívá rezonantní LLC topologie s jedinou, +12V výstupní větví, jejíž usměrnění zajišťují dvě dvojice tranzistorů Infineon IPP041N04N G (80/400 A při 25 °C a 40 V, odpor 4,1mΩ při 80 A) v pouzdře TO-220. Jsou uchyceny na poměrně malý chladič s pouze 4 žebry, myslím, že by se velmi jednoduše dal zvětšit o polovinu a přidat mu žebra i na druhé straně, díky čemuž by se nejspíš zlepšilo chlazení natolik, že by ventilátor mohl celou dobu běžet na o podstatně menších otáčkách. Celý zdroj řídí čip Champion Micro CM6901, moderní kontrolér pro zdroje s vysokou účinností (90+ %). Jeho napájení filtruje malý šuškon 47 µF/50 V.
První filtraci provádí tři polymery Teapo CG 470 µF/16 V spolu se dvěma běžnými SC 2200 uF/16 V za malou tlumivkou. DC-DC měniče na malých dceřinných deskách mají na svém vstupu vždy jeden další polymer o kapacitě 330 µF a na výstupu dva přímo na sobě, se třetím 470µF na hlavní desce, k tomu je tam šuškon SI 2200 µF/6,3 V. Pouze jediný tranzistor (popis absolutně nečitelný, ale bude to nějaký hardcore model od Advanced Power v balení PMPAK) v každém DC-DC měniči řídí vždy jeden kontrolér APW7073. Větev -12 V má klasický regulátor L7912CV, i když tedy mizerné kondenzátory u nej náhodou umřou, zvlnění na větvi by mělo být pořád velmi pěkné.
Onen 3D design, který u této úpravy své zlaté platformy Enhance zmiňuje, je pravděpodobně zejména umístění konektorů modulární kabeláže na dceřinnou desku, která je napřímo připájena na hlavní. Není tak třeba tahat tlusté vodiče a zabírat jimi spoustu místa, zvlášť když na panelu se připojují jen konektory typu molex a SATA, tedy nějaké veliké výkony se tudy nikdy nebudou tahat. Nachází se zde několik malých 220µF kondenzátorů Suncon, alespoň něco kvalitního. (Suncon je značka společnosti Sunelec, dlouhodobého dodavatele pro divizi tekutých elektrolytů Sanyo, která nakonec byla Sunelecu prodána).
Zpětnou vazbu možná trochu zbytečně řeší čip PS223 v balení SOP-14, neboť přetížení celého zdroje šlo řešit rovnou přes jedinou větev +12 V na nejvyšší úrovni a menší větve si pak mohou řešit kontroléry v DC-DC měničích. Ale budiž, alespoň je to provedeno pořádně, všechny tři hlavní kladné větve mají bočníky. Známá PS223ka hlídá přetížení až 4 větví a rovněž také podpětí a přepětí, nakonec pak vyrábí signál Power Good když je vše v pořádku.
Kvalita provedení
Výtky k jednotlivým součástkám jsou zmíněny dříve, zde se zaměřím na celkovou kvalitu provedení a elektrickou bezpečnost. Pouze připomenu, že výrobce se moc nepředal s dodatečnou izolací, ani varistor, ani termistor nejsou obužírkované. Dodatečná izolace na součástkách vlastně není ve zdroji takřka nikde, ale to je způsobeno i tím, že vše je poměrně pěkně daleko od sebe, návrh je hezký, čistý, všude je spousta místa. Oddělení primární a sekundární strany je perfektní, pod všemi prvky se nachází frézování, hlavní transformátor má dokonce pod sebou izolační folii.
Ovšem pájení je horší a plně to vynahrazuje, kromě zadrbání půlky zdroje připájením vstupních vodičů a vůbec solidním zaneřáděním od tavidla jsem našel nějakých 7 kuliček pájky a jednu hroudu. Zesílení vodivých cest k desce modulární kabeláži se rovněž nevyvedlo, u cesty pro +5 V na jednom místě vůbec nedošlo k nanesení pájky a měď tam teď bude povrchově oxidovat a zvyšovat svůj odpor. Zkrácení vodičů není nikterak epochální, ale nikde se nic nemá tendenci dotýkat. Každopádně celkem dávám za kvalitu provedení -10 bodů.