Core i5-12600K v Cinebench R20 a CPU-Z: rychlejší než Ryzen 7 5800X
Core i5-12600K kombinuje 6 velkých jader Golden Cove a 4 malá jádra Gracemont. Oproti mainstreamovému Ryzenu 5 5600X je tedy vybaven čtyřmi malými jádry navíc (samozřejmě šest velkých jader je novější architektury s vyšším IPC). Na druhou stranu Core má dvojnásobné TDP, jde o 125W procesor oproti 65W Ryzenu. Z tohoto pohledu bychom mohli srovnávat se 105W Ryzen 7 5800X, ale ani s ním zřejmě nebude mít Core i5-12600K problém:
CineBench R20
Při plném vytížení dosahuje Core i5 v Cinebench R20 o 15 % vyššího výkonu.
Jednojádrově jej překonává o 20 %.
CPU-Z
V CPU-Z ale náskok není tak výrazný (donedávna Intelu CPU-Z sedělo a CineBench nikoli, z toho důvodu proti CineBench vedl i marketingovou antikampaň). Dosahuje pouze 4-7 %.
Jednojádrově má Core i5 náskok 13-17 %.
Situaci lze s pomocí srovnávacích grafů snadno popsat, ale hodnocení je obtížné. U generace Rocket Lake totiž recenze nedokázaly dosáhnout výkonnostních výsledků, které unikaly před vydáním. Není tedy jasné, zda tyto výsledky Alder Lake budou blíže realitě recenzí nebo ne. Na druhou stranu i kdyby realita recenzí byla třeba o ~5 % nižší, stále půjde o velmi dobrá čísla, která Intelu zajistí, že nebude AMD překonán přinejmenším do vydání Zen 4, které nastane zhruba za rok (různé zdroje očekávají třetí nebo čtvrtý kvartál 2022).
Jisté otazníky nicméně zůstávají kolem úloh, při nichž jednotlivá jádra nepracují zcela nezávisle, ale vzájemně výrazněji interagují (většina jednoduchých benchmarků zatěžuje jádra nezávislými výpočty, kdy k interakcím nedochází). V těchto situacích podle vyjádření společnosti SiSoft dochází z důvodů vysokých latencí mezi velkými a malými jádry k poklesu výkonu, který je natolik výrazný, že vychází výhodněji malá jádra nevyužívat. V současnosti ale nelze říct, nakolik je mezi praktickými aplikacemi taková situace rozšířená a zda se s ní v praxi budeme pravidelně setkávat, nebo půjde spíš o výjimku, nad kterou lze přimhouřit oko.