D-Link DNS-323: všestranný síťový disk
Kapitoly článků
Úvodem si připomeňme, co že to vlastně takové NAS je a co od něj lze alespoň minimálně očekávat. Network Attached Storage již v názvu napovídá, že jde o „datové odkladiště“, které je k dispozici (určité definované) skupině uživatelů v rámci počítačové sítě. Obě dříve testovaná řešení pak klasicky přes „síťové okolí“ nabízela svůj diskový prostor, přičemž u každého z nich šlo v různé míře definovat práva přístupu jednotlivým uživatelům či spravovat dostupný diskový prostor. Prodávána přitom jsou jako hotová řešení.
D-Link na to jde trochu jinak, DNS-323 není skřínkou, kterou připojíte do sítě a můžete na ni začít „ládovat“ data. D-Linku k této komplexnosti chybí osazení pevnými disky. Na jednu stranu tak musí majitel ještě kupovat v tomto případě dva SATA pevné disky, na druhou stranu má oproti Shared Storage i NetCenteru hned dvě obrovské výhody. Zaprvé, je čistě na něm, jaké zvolí kapacity disků, DNS-323 pojme jakékoliv SATA disky s kapacitou až 750 GB (jistě brzy dojde i na novější firmware s podporou 1TB disků Hitachi) a hlavně také má do zařízení volný přístup bez jakékoliv plomby hrozící nápisem o ztrátě záruky.
DNS-323 oproti oběma kolegům z dřívějších testů nabízí podstatně rozsáhlejší funkcionalitu. Zatímco Maxtor i Western Digital si vystačili s pouhou Sambou a základními možnostmi správy účtů, D-Link jde podstatně dále. Kromě přístupu přes síťové okolí nabízí také FTP server, samo zažízení pak může sloužit i jako UPnP server, iTunes server a dokonce i DHCP server pro zbývající zařízení/počítače v síti! Vše je navíc podpořeno nesmírně rozsáhlými nastaveními uživatelských skupin, uživatelškých účtů, detailními možnostmi omezení práv, diskových kvót pro jednotlivé uživate i skupiny, zaheslováním prakticky všech dílčích prvků (včetně třeba zmiňovaného iTunes serveru atd.). To vše podpořeno až Gbitovým připojením, samozřejmě zpětně kompatibilním s 10 i 100Mbitovým.
Obsah balení
Zařízení je dodáváno v poctivě dimenzované krabici s vnitřními výstelkami, takže bych se nebál jej svěřit ani českým přepravním službám.
Uvnitř pak nalezneme kromě samotného DNS-323 také instalační CD s manuály a obslužnou aplikací, napájecí zdroj a kabel a také krátký ethernetový kabel zvládající 1Gbitový přenos.
Instalace pevných disků vyžaduje jednoduché otevření čelní stěny, které není nijak jištěno. Na jeho rubu se nachází světlovody pro modře svítící indikační LED a „zemnění“ disků. LED indikují jak samotnou činost ethernetového rozhraní, tak obou osazených pevných disků. Konstrukce je komplet celokovová a masivní, zde Western Digital i Maxtor na míle zaostávají. Zařízení je díky tomu velmi robustní a sedí na stole jak …, no zkrátka jako přibité. Navíc gumové „lyžiny“ ve spodu jsou masivní a po celé délce, takže ani nehrozí nějaký svévolný posuv přístroje nebo jejich odlepení, jak bývá zvykem kupříkladu u mnohých klávesnic. I zde musím výrobce jednoznačně pochválit za to, že rozhodně nešetřil.
Stejně jako konkurence nabízí i D-Link v tomto případě jeden USB 2.0 port například pro další externí disk či tiskárnu. Pro tu je schopen fungovat jako tiskový server, stejně jako Shared Storage i NetCenter. Kromě toho je na zadní stěne vyveden nezbytný RJ-45 port, napájecí konektor a zapuštěný reset spínač. O chlazení se stará malý 40×40mm ventilátorek s kuličkovým ložiskem, který od pohledu budí stejně „potenciálně hlučný“ dojem jako předloni Maxtor Shared Storage. Mezi jeho parametry jmenujme 6 000 ot/min, 1,25 W a udávanou hlučnost 28 dBA. I v tomto případě je však standardně vypnutý, navíc masivnost kovové skříně se o chlazení disků postará i tak poměrně slušně.
Čelní i zadní stěna jsou přišroubovány vruty do kovu, teprve po jejich odmontování získáváme přístup k desce plošných spojů s konstrukcí nesoucí SATA datové a napájecí konektory. Ze samotného těla lze vyndat desku plošných spolů jednoduchým vysunutím (ale to jen samozřejmě pro naše nafocení, běžný uživatel něco takového rozhodně nedělá).
Mezi obvody obstarávajícími chod zařízení nacházíme:
- Marvell 88SX7042: SATA řadič pro PCI Express sběrnici
- Marvell 88E1111: 10/100/1000Mbit ethernet řadič
- Marvell 88F5181: řídící 500MHz procesor architetury ARM
- Nanya NT5DS16M16CS-6K: dva 32MB DDR333 paměťové čipy
- Spansion S29GLO64M90TFIR4: 64MB flash paměť vyrobená 200nm procesem a určená pro firmware a uložení všech nastavení
Hlavním procesorem je ARM obvod z dílen Marvellu. Na něm běží upravený operační systém Linux, konrkétně pak využívá kernel 2.6.12.6-arm1(5182). Jako souborový systém je na discích použit standardní Ext2. Dříve DNS-323 podporovalo i Ext3, ale jeho implementace byla u posledního firmware v únoru tohoto roku odstraněna. Programátorům je samozřejmě s ohledem na GNU/GPL licenci linuxového jádra k dispozici zdrojový kód všech částí systému.