Srovnání, závěr
Kapitoly článků
Závěr mi opět dovolte začít slovním zhodnocením. Po dřívější zkušenosti s obdobnými zařízeními od tradičních výrobců pevných disků jsem tak trochu věděl (spíše předpokládal), co od D-Linku očekávat. Nicméně již samotné vybalení zařízení z krabice mě utvrdilo, že nyní mám čest s přístrojem vyšší třídy. Masivní celokovová konstrukce je na hony vzdálena plastovým výliskům obou konkurentů a i další detaily provedení jsou velmi dobře zvládnuté. Po prvním spatření administračního rozhraní jsem se ještě více utvrdil v tom, že D-Link opravdu ví, co dělá. Nastavení každého minimálního detailu u uživatelských účtů a skupin a velký rozsah možných nastavení práv přístupu ke složkám, FTP, iTunes a UPnP serverům a také diskové kvóty vás nenechají na pochybách, že toto zařízení se podstatně více blíží k ideálu, který jsem v minulých testech postrádal.
Ano, mám na mysli srovnání s hypotetickým doma postaveným PC, v němž si zdatný uživatel vyladí operační systém a síťové nástroje k obrazu svému. Pro tyto účely existují i specializované operační systémy jako FreeNAS, D-Link pak sáhl po vytvoření vlastní „kompilace“ nástrojů a klasického linuxového kernelu. Když se tedy pokusím zhodnotit DNS-323 ve srovnání s hypotetickým PC obdobných paramterů (tedy PC obsahující gigabitovou siťovku a dva SATA porty), přikláním se s ohledem na pracnost ruční konfigurace takového počítače a s ohledem na jeho podstatně vyšší spotřebu oproti DNS-323, rozhodně na stranu výrobku firmy D-Link.
Jedinou výraznou překážkou tak může být pro potenciálního kupce cena pohybující se ve vybraných e-shopech kolem 7 000 Kč bez pevných disků. Nicméně takové repasované PC typu Pentium 3 osazené gigabitovou síťovou kartou a SATA řadičem vyjde podle štěstí na e-shop někam ke 3 000 Kč a jeho spotřeba v příštích letech tuto cenu ještě znatelně navýší. Zbytek rozdílu pak víceméně pokryje nutnost buď být zkušeným „síťařem/linuxákem“, nebo nutnost sehnat takto technicky zdatnou osobu. To se ani nezmiňuji o teoretické možnosti použít na takovémto ekvivalentním PC operační systém firmy Microsoft, pak už by cenové srovnání bylo jednoznačně ve prospěch D-Linku.
Oproti předloňským řešením od Maxtoru a Western Digital pak vykazuje výrazně rychlejší čtení i zápis dat (byť oba výrobci již také disponují obdobnými NAS s Gigabitovým připojením), znatelně rychlejší je pak i při shodném použitém 100Mbitovém připojení.
Zkrátka a dobře, pokud hledáte pro vaši menší/střední firmu či domácnost nějaké velké datové odkladiště, kde budete moci uživatelům velmi podrobně omezovat přístup do složek či přidělovat kvóty, je D-Link vhodným řešením. Určitě v domácnostech pak mnozí ocení iTunes a UPnP servery, všichni pak schopnost přístroje zasílat na zvolený email informační zprávy o mnoha aspektech.
|
Doporučená koncová cena: 9 330 Kč včetně DPH
Poděkování
Za zapůjčení zařízení pro účely testování děkujeme společnosti:
|