Zprovoznění
Kapitoly článků
DNS-323 lze připojit jak klasicky do switche, tak i přímo k nějakému PC na jeho síťovou kartu (kabel ani v tom případě nemusí být křížený, použitý ethernet řadič Marvell si umí křížení zařídit hardwarově sám v sobě interně dle potřeby). My jsme vyzkoušeli jak přímé Gigabitové propojení s PC, tak i připojení DNS-323 do sítě přes levný 100Mbitový switch Edimax.
Protože standardně doma neprovozuji žádný DHCP server, mám většinou pouze jedno PC připojené přímo na kabelový modem mého poskytovatele internetové konektivity, nemohl jsem využít elegantnosti svěření nastavení síťových parametrů DNS-323 právě DHCP serveru, nýbrž jsem musel ručně zadat parametry.
Vše funguje, tak jak má. Po připojení DNS-323 do switche, jeho zapnutí a spuštění obslužné aplikace na PC tato jej našla, zadal jsem hodnoty a „bylo hotovo“.
Protože jsme nebyli první, kdo měl zařízení zapůjčeno, aplikace rovnou nalezla použitou konfiguraci RAID pole a nechala nás toto ve Windows XP SP2 připojit klasicky jako síťovou diskovou jednotku. Prvotní zprovoznění tak trvá zhruba jednu minutku. Velmi, ale skutečně velmi vhodné je hned po prvním zapojení kliknout na Configuration a ve spustivším se prohlížeči se zalogovat a hned se pustit do prvotní konfigurace. První přihlášení totiž probíhá zadáním jména admin a položka pro heslo se nevyplňuje, tedy opět „kdo dřív přijde….“.
Konfigurace se provádí v jednoduchém průvodci. Jako první krok nastavíme právě heslo administrátora…
… poté následuje výběr časové zóny (my spadáme klasicky do +1), dalším krokem je z obslužné aplikace známá konfigurace síťových parametrů a nakonec volba příslušené pracovní skupiny, názvu zařízení v síti s popisku.
Tyto parametry lze také měnit ve stejném menu SETUP v podsekcích LAN a DEVICE.
Poslední věcí je provedení restartu zařízení.