Další nastavení
Kapitoly článků
Tools
Další větší položka v administračním rozhraní nabízí obsluhu atributů spadajících do škatulky „nástrojů“. Jako první mezi nimi je nastavení hesla administrátora, to jsme si již rozebrali.
Další položka slouží k nastavení data, času a časové zóny, toto je možné svěřit i některému z NTP serverů. Stejně tak lze tyto hodnoty získat z PC, záleží pouze na administrátorovi, která nabízená možnost mu nejvíce vyhovuje.
V položce SYSTEM lze celé zařízení restartovat, navrátit do továrních hodnot či nastavit časovač pro vypnutí při nečinnosti. Hlavním prvkem ale bezesporu je možnost uložit si konfigurační profily a libovolně tak mezi nimi „přepínat“.
Upgrade firmware je u NAS strojů celkem samozřejmostí. D-Link pak pro DNS-323 vydává nový firmware zhruba každé dva měsíce a flashovací procedura je velmi jednoduchá.
My jsme dostali DNS-323 k testu se starším firmware 1.01, takže jsme si rovnou vyzkoušeli flash na verzi poslední 1.02b. Samotná procedura trvá chvilku, nesrovnatelně kratší dobu než u NetCenteru. Zhruba necelou minutu se flashuje, poté následuje taktéž zhruba minutový restart zařízení.
V této sekci se dále nachází obsluha nástrojů osazených disků, konkrétně jak „ScanDisk“ tak i defragmentační utilita.
Nastavit lze zasílání emailových zpráv. Ty mohou informovat o volném místu na discích, a to pravidelně, dále o zaplnění diskového prostoru, selhání disku, změně administrátorského hesla, proběhlém upgradu firmware a aktuální teplotě uvnitř.
V Power Management je možno zapínat/vypínat pevné disky po určité době nečinnosti, rozsah časových hodnot se nám jeví jako dostatečný. Disky se z nečinosti probouzejí svižně, jako v klasickém PC, žádné výrazné prodlevy nečekejte.
Poslední položka v tomto menu nabízí konfiguraci diskového pole zařízení. Je možno použít jak RAID 0 (stripping) a RAID 1 (mirroring), tak i JBOD (spojí kapacitu obou disků do jednoho velkého), nebo nechat oba disky pracovat odděleně. Poslední volba by způsobila, že bychom v obslužné aplikaci viděli nejen HDD_1, ale také HDD_2. Na tomto místě se asi sluší podotknout, že RAID 0 nemá víceméně žádné výrazné opodstatnění, i rychlost byť jediného dnešního SATA disku převyšuje rychlost samotného DNS-323 a dva disky v RAID 0 by tak byly pouze zbytečným rizikem ztráty dat při „úmrtí“ jednoho z disků. Nicméně samozřejmě chápeme, že se výrobce správně rozhodl neomezovat zákazníkovy možnosti, které nabízí uvnitř osazený SATA RAID řadič.
Status
Zde se ukrývá souhrn základních informací jako síťová nastavení, aktuální teplota uvnitř skříně, konfigurace RAID a hodnoty volného místa a celkové kapacity.
Support
Menu obsahuje podpůrné informace, které vám pomohou nastavit veškeré aspekty zařízení. V podstatě se jedná o integrovanou nápovědu, takže pokud vládnete anglicky, jistě toto oceníte.