Další komponenty, čtečka, paměti
Kapitoly článků
Hned vedle řadiče flash čipů je další čip od společnosti ENE Technology, tentokráte USB řadič UB6225 čtečky SD a MMC karet, která je na opačné straně desky (pochopitelně je i s možností zápisu, jen se prostě vžil nešťastný termín „čtečka“). Co do rychlosti to víceméně jde (z testované kartičky se dá vytáhnout v jedné naší USB čtečce i 18 MB/s).
K zahození není ani možnost z takové kartičky v případě potřeby nabootovat, což se hodí třeba v situaci, kdy se rozhodnete mít na SSD uvnitř Windows a Linux na kartičce (Linuxu to nedělá problémy bootovat z USB, u Windows je to trochu složitější, podpora startu samotného systému z USB je nejspíše záměrně zmršena).
O zvuk se stará 5.1 HD Audio kodek Realtek ALC662 (což má v počítači s šumítky v centimetr tlustém displeji a s výstupem na stereo sluchátka vskutku valný význam), síť je vybavena 100Mbitovým ethernetovým čipem Atheros Attansic L2 připojeným vnitřně na PCI Express.
V jednom z mini PCI Express slotů je zasunutá kartička od společnosti AzureWave Technologies, jde o Wi-Fi (802.11b/g) kartu AW-GE780, z níž v notebooku vedou dvě anténky do monitoru. Uvnitř jsou však také čipy od společnosti Atheros, ne, že bychom se dovnitř koukali, ale používají se ovladače, které Wi-Fi síťovku identifikují jako Atheros AR5007EG.
No, a prakticky se blížíme do finále, zbývají nám už jen paměti. Vy už z jedné naší loňské zprávy, která řešila problematiku garanční přelepky, víte, že v našem testovacím vzorku je SO-DIMM od společnosti SiS, která si také balí paměťové čipy vlastní značky.
V ASUS Eee PC 4G je 512 MB paměti v jednom modulu, jde o DDR2-667 paměť, která však kvůli nízké sběrnici procesoru pracuje podstatně pomaleji, konkrétně jako DDR2-280.
A to je pro dnešek všechno. Doufáme, že jste v tomto povídání nalezli mnohé odpovědi na vaše případné otázky ohledně hardwaru ASUS Eee PC a pokud ne, dejte vědět v diskuzi, pokusíme se ještě dodatečně něco zjistit. Na podrobnější benchmarkování výkonu a obecnou použitelnost se podíváme v dalším pokračování, které už se bude zabývat záležitostmi čistě uživatelskými a také linuxovým operačním systémem, který je na Eee PC od výroby nainstalován.